Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Nový pápež

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Juraj

Založený: 21.01.2008

PríspevokZaslal: St 13. Mar 2013 20:55    Predmet: Nový pápež Odpovedať s citátom

Nebudem sa nič pýta?, Vaše dojmy? Ako rímskokatolíkovi je mi jasné, že k Tradícií určite nebude ma? tak blízko ako Benedikt. Takže Kyrie eleison...
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: St 13. Mar 2013 21:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak Benedikta som mal rád, rozhodne sa mi páčil viac než Ján Pavol II. Tento asi nebude ma? taký vrúcny vz?ah k liturgii, najmä tej tridentskej. Aspoň že je označovaný za konzervatívca.
Ale nás sa to až tak netýka, my ostávame stále "Pánu Bohu za chrbtom".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Št 14. Mar 2013 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa povzbudil najprv fakt, že bol ordinárom pre katolíkov východných cirkví v Argentíne, takže mi to dodalo nádej, že bude ma? istý vz?ah k východným katolíckym cirkvám.

Dnes ráno ma naozaj potešilo toto interview so Sviatoslavom Ševčukom:

http://risu.org.ua/ua/index/all_news/catholics/ugcc/51592/ (po ukrajinsky)
http://risu.org.ua/en/index/all_news/catholics/ugcc/51592/ (po anglicky)

Pre tých, ktorí nevedia alebo sa im nechce číta? v cudzích jazykoch, som pripravil taký veľmi voľný preklad podstatnej časti článku:

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC), vladyka Sviatoslav Ševčuk, pred svojím zvolením za hlavu UGKC bol biskupom v Argentíne. Mal teda možnos? spozna? kardinála Jorge Maria Bergoglia, SJ, ktorý bol aj jeho ordinárom, veľmi dobre. Opisuje ho ako veľmi skromného človeka a zároveň hlbokého intelektuála. O jeho vz?ahu ku gréckokatolíkom povedal toto:

Novozvolený rímsky pápež František je odchovancom nášho kňaza o. Stepana Čmiľa, ktorý je pochovaný v Bazilike svätej Sofie v Ríme. Terajší pápež v čase, keď bol študentom saleziánskej školy, každý deň ráno, kým ostatní chlapci ešte spali, prisluhoval o. Čmiľovi pri svätej liturgii. Dobre pozná náš obrad a pamätá si našu liturgiu. Nedávno, keď som odchádzal z Argentíny na Ukrajinu, som ho prosil, aby vydal svoje svedectvo pre proces blahorečenia o. Stepana Čmiľa, k čomu sa rád podobral. Svätý otec teda dobre pozná našu cirkev (UGKC), našu liturgiu a náš obrad a aj našu duchovnos?.

Okrem toho pápež František, ešte ako arcibiskup Buenos Aires, bol ordinárom pre východných katolíkov, teda pre tých, ktorí nemali vlastnú hierarchiu. A naša (UGKC) eparchia v Argentíne je sufragánnou eparchiou arcibiskupstva Buenos Aires. Preto sa kardinál Jorge Bergoglio SJ vždy zaujímal o našu cirkev v Argentíne a ja ako mladý biskup som robil prvé krôčiky v svojej biskupskej službe pod jeho dohľadom a s jeho pomocou. Preto sa domnievam, že v jeho osobe budeme ma? takého svätého otca, ktorý bude dba? aj na našu cirkev. Nádejam sa, že s týmto pápežom nás čakajú v budúcnosti veľké veci.

Takže verím, že bude vníma? Katolícku cirkev nielen ako rímskokatolícku, ale bude vidie?, chápa? a rešpektova? aj potreby a odlišnosti východných katolíckych cirkví.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
milan

Založený: 20.11.2006

PríspevokZaslal: Št 14. Mar 2013 20:35    Predmet: vyjadrenia ruského metropolitu Ilariona Odpovedať s citátom

pomerne obsiahly rozhovor, tlačová konferencia s predsedom oddelenia RPC pre vonkajšie vz?ahy s cirkvami ruským pravoslávnym metropolitom (volokolamským) Ilarionom (nar.1966) k voľbe pápeža a nádejnosti na spoluprácu viazanej na jeho osobu (vyjadrujú pozitívnu skúsenos? s ním ako zástancom pravoslávnych komunít - napr. podpora kánonickej pozície zahraničnej RPC v Argentíne) - ďalej aj o doterajších vz?ahoch RPC a RKC vrátane problematiky "unionizmu", o prejave jezuitskej duchovnosti a jej pomerne častom prvoplánovom chápaní v ruskom povedomí, o možnostiach i doterajších problémoch oficiálneho stretnutia ruského patriarchu s rímskym pápežom atď. (v ruštine):

https://mospat.ru/ru/2013/03/14/news82398/

sú tu tiež oficiálne blahoprajné telegramy RPC k voľbe pápeža vyjadrujúce znova nádej na - taktiež voľne citované - "rozvíjanie impulzu vo vzájomných vz?ahoch vneseného pp Benediktom i k ochote by? aj naďalej zástancom biednych vyplývajúcej z Vašej doterajšej služby a voľby mena známych katolíckych svätcov - František" :

https://mospat.ru/ru/2013/03/14/news82386/
https://mospat.ru/ru/2013/03/14/news82388/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
milan

Založený: 20.11.2006

PríspevokZaslal: Št 13. Jún 2013 19:20    Predmet: Odpovedať s citátom

andreios Napísal:
Mňa povzbudil najprv fakt, že bol ordinárom pre katolíkov východných cirkví v Argentíne, takže mi to dodalo nádej, že bude ma? istý vz?ah k východným katolíckym cirkvám.

dnešné krátke spontánne vyjadrenie pp. Františka, síce trocha v inom kontexte:

.. „Chtěl bych poděkovat Pánu za š?astnou souhru náhod, díky které je dnes mezi námi arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Byl biskupem apoštolské eparchie v Buenos Aires a nyní zde na synodu zastupuje ukrajinské řecko-katolíky. Mohli jsme si spolu zavzpomínat na Argentinu“, zakončil papež František svou dnešní ranní homilii.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18414
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: