Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Fialová farba v byzantskej liturgii
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
longin

Založený: 15.02.2007

PríspevokZaslal: Ut 18. Jún 2013 10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Euthymos napisal:
Citácia:
...naši kňazi niekedy nerozlišujú ani medzi bielov a zlatou

Jeden moj znamy z Presovskej eparchie ma kedysi davno trvalo presviedcal, ze zlata je to iste ako biela, len zlata farba je farba vseobecna (co som dodnes nepochopil co z tym myslel) - ucili ich to liturgisti v seminari. Je nakoniec pochopitelne ze rozdiel v tom nerobia. U nas je v tom rozdiel (aspon pre zarytych liturgistov)... Biela ma svoje miesto a zlata farba zase ine.

Euthymos napisal:
Citácia:
...(naši kňazi) v nedele veľkej štyridsiatnice používajú zlatú miesto červenej...

Tu asi snad zartujes. Shocked Uveril by som da Boh vsetkomu, tomu velmi tazko.

Euthymos napisal:
Citácia:
...naša tmavočervená je archaickejšia, ako ruská čierna a fialová...

Nielen ruska, ale aj grecky, bulharska, a rumunsky (v niektorych nasich monastyroch su zauzivane tmave farby modreho, cerveneho, zeleneho ci siveho odtienu). Osobne v tom nic zle nevidim - ma to istu contabilitu so spiritualitou vychodu pouzivane tej cernej (i ked vlastne uz v spisoch z 13 storocia konstantinopolsky patriarch a cely klyr je spominany slavit 40-nicu v ciernom s drevenym patriarchalnymi krizami - paniagiou).

Euthymos napisal:
Citácia:
...nesprávne spievanie Trojsvätého, prokimenov, otvorené cárske a niekedy aj diakonské dvere počas celej liturgie, odfláknutá proskomídia...

Vitaj vo mojom svete. Aj v niektory cerkvach u nas to robia. Da sa to ale pozpocitavat na prstoch ruk tie cirevne obce kde to v nas robia (odovodnuju to tym, ze jereji musia sluzit v viacej cirk. obciach a nemaju dost casu)

Euthymos napisal:
Citácia:
...naši kňazi majú pod vplyvom Západu dojem, že oni sami sú tvorcami liturgie...

U nas seminarstov liturgisti ucia, ze bol iba jeden Ioann Zlatoust, jeden Vasilij a nie million. Mame liturgizovat po cinu s dostojnostou, laskou a trepetom. Je smutne ket sa bogosluzhenije takto devastuje - ci uz v nas alebo vo vas. Sad
Nuz a na zaver: videl som iste zabery iz chironije vasego episkopa nedavno sveteneho. Velmi zaujimave. Takuto chirotoniju sa priznavam som este nevidel. Nuz co uz: bolo to koniec koncov platne. Very Happy
Lucia

Založený: 09.12.2011

PríspevokZaslal: Ut 18. Jún 2013 18:57    Predmet: Liturgika Odpovedať s citátom

V byzantskej tradícii bola pôvodne zaužívaná iba jednoduchá kategorizácia svetlá farba - tmavá farba. Typikony zvyčajne neurčovali podrobnosti k výberu farieb. Škála liturgických farieb systematizovaná podľa cirkevného roka (a adaptovaná na byzantský obrad) pochádza z latinského systému. Podrobný rozpis liturgických farieb sa nachádza napríklad aj tu: http://www.antiochian.org/midwest/liturgical-colors Bolo by vhodné pozrie? sa, čo na margo ruského úzu píše Bulgakov (Настольная книга для священно-церковно-служителей).

Myslím si, že unifikácia vo všetkých pravoslávnych miestnych tradíciách v tomto smere neexistuje. Mám rada variabilitu a myslím si, že by nebolo správne, ak by táto problematika mala by? ošetrená nejakým striktným predpisom. Neviem o tom, že by inde na Východe (Arméni, Kopti...) boli liturgické farby typologizované.

Citácia:
Jeden moj znamy z Presovskej eparchie ma kedysi davno trvalo presviedcal, ze zlata je to iste ako biela, len zlata farba je farba vseobecna (co som dodnes nepochopil co z tym myslel) - ucili ich to liturgisti v seminari.

Známy tým chcel zrejme poveda?, že zlatou farbou sa môžu nahradi? všetky ostatné farby (jasný prejav latinskej mentality). Rozdiel v tom samozrejme je.

Citácia:
uz v spisoch z 13 storocia konstantinopolsky patriarch a cely klyr je spominany slavit 40-nicu v ciernom s drevenym patriarchalnymi krizami - paniagiou).

Brat Longin, odkiaľ máš túto informáciu?

Citácia:
Inac mala otazka: ake typy ikonostasov mate na slovensku? Ruske ci grecke? Vo vacsine co som videl v uniatskych cerkvach su ruske, aj v PO katedrale je rusky typ ikonostasu. Zaujimalo by ma teda, cim vlastne chcete byt alebo kto-co ste.

V starších cerkvách sú väčšinou ruské ikonostasy s výrazne barokizovaným ikonopisom. Otázne je, či pri sakrálnych obrazoch západného typu, ktoré sa nachádzajú na ikonostasoch vo východných chrámoch z 18.-19. stor. na našom území (zväčša uniatských), možno hovori? o ikonopise (podľa mňa nie). V novopostavených cerkvách sú už isté tendencie ku gréckemu typu ikonostasov. V Čechách a na Morave sú vo väčšine pravoslávnych chrámov "nízke" ikonostasy gréckeho typu, čo súvisí s aktivitou svätého Gorazda II. (Pavlíka), ktorý takého ikonostasy zavádzal do chrámov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
longin

Založený: 15.02.2007

PríspevokZaslal: Ut 18. Jún 2013 20:01    Predmet: Odpovedať s citátom

V zivota Germanosa II. Konstantinopolskeho (1223-1240) som cital ze v case bohosluzenija s klyrom svatych strasti nasho Pana v tmavej smutnej farbe bol blahosklonny k bulharom patriarchatny status...
Da sa to presne zistit, ale musim do seminarovej kniznice... Sad
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

Prejdi na: