Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Božie chvály - časoslov

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Modlíš sa časoslov? - hlasovanie je pre laikov
Áno - nejakú čas? (napr. večiereň, utiereň, časy ) každý deň.
33%
 33%  [ 3 ]
Áno - nejakú čas? v nedele a sviatky.
11%
 11%  [ 1 ]
Občas - napríklad, keď sa modlia ľudia spoločne v chráme.
55%
 55%  [ 5 ]
Nikdy.
0%
 0%  [ 0 ]
Nepoznám časoslov.
0%
 0%  [ 0 ]
Celkom hlasov : 9

Autor Správa
zvizda

Založený: 12.04.2008

PríspevokZaslal: Št 20. Máj 2010 16:17    Predmet: Božie chvály - časoslov Odpovedať s citátom

Sláva Isusu Christu!

Chcela by som poprosi? info - ako sa berú dnes časti večierne, povečeria a zajtra utiereň? Lebo je odovzdanie sviatku Nanebovstúpenia a apoštolom rovní Konštantín a Helena.

Ďakujem.

Pridala som aj hlasovanie, lebo ma táto téma zaujíma. Neviem, či sú možnosti odpovedí pre hlasovanie postavené ok, ak by sa niekomu nepozdávali - kompetentní to môžu kľudne zmeni?.

Zaujímalo by ma tiež, či sa laici - ak sa modlíte, či sa modlíte sami z vlastnej iniciatívy, alebo skôr je to iniciatíva kňaza vo farnosti - teda, ak taká farnos? u nás vôbec existuje Laughing Laughing

A tiež by ma zaujímalo - s akými postojmi sa stretávate pokiaľ ide o Božie chvály=modlitby z časoslova, u kňazov, ale aj veriacich ľudí.
Či je nejaká iniciatíva a záujem?
Či sa ich ľudia vedia modli?? Či sme našou cirkvou vedení modli? sa časoslov?
Z čoho sa modlíte?
a tak podobne....

Ďakujem Very Happy

CHRISTOS POSREDI NAS!

zvizda Laughing Laughing Laughing
sáva

Založený: 22.05.2005

PríspevokZaslal: Po 24. Máj 2010 8:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Snažím sa modli?, 1. čas s menším implementáciami. Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sáva

PríspevokZaslal: Po 24. Máj 2010 11:02    Predmet: Odpovedať s citátom

stretol som aj s takými kňazmi, ktorí sa modlia breviár, čo im nezazlievam kvôli väčšej variabilnosti napr. žalmov, liturgických čítaní, ale aj takých, ktorí sa modlia utiereň, prípadne ranné modlitby alebo na spánok uberajúcich sa. Na jednej strane je, podľa môjho názoru, obnovi? společné Božieho chvály i vo farnostiach. Problém je ten, že svojou štruktúrou sú to mníšske modlitby, rep. bohoslužby. Tu sa mi vynára otázka, bola by možná akási "reforma, úprava". Božie chvály byzantské majú jeden výrazný charakter, a to je ich koinoniálnos?, teda modlitba spoločenstva, cirkvi. Večiereň, prípadne utiereň by asi ?ažšie modli? sa samému. Question
Návrat hore
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: Ut 25. Máj 2010 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

sáva Napísal:
Problém je ten, že svojou štruktúrou sú to mníšske modlitby, rep. bohoslužby. Tu sa mi vynára otázka, bola by možná akási "reforma, úprava". Božie chvály byzantské majú jeden výrazný charakter, a to je ich koinoniálnos?, teda modlitba spoločenstva, cirkvi. Večiereň, prípadne utiereň by asi ?ažšie modli? sa samému. Question

Reforma alebo úprava nie je podľa mňa potrebná. V liturgii nerád vidím tendencie niečo direktívne, jednorazovo a drasticky meni?. Liturgia by sa mala vyvíja?/rozvíja? rovnako, ako mentalita ľudí, pre ktorých je táto určená; to znamená postupne a akoby nebadane. Žiaľ, kontinuálny vývoj večierní a utierní v našej cirkvi bol cudzím zásahom prerušený.
Ak je pravda to, čo píše R. F. Taft, potom nemôžem súhlasi? s tým, že by boli večierne a utierne mníšskou modlitbou: "Tato historie nás přivedla daleko od Gregoryho Dixe, který zastával názor, že oficium bylo přímým výsledkem mnišského hnutí. My jsme však viděli, že oficium je nenarušeným pokračováním tradice každodenní modlitby, která existovala ještě předtím, než se vůbec začalo mluvit o mnišství." (TAFT, R. F.: Mníšske ofícium Život z liturgie. Tradice Východu i Západu. Olomouc 2008.) "Mestské" mníšske ofícium, ktoré sa modlíme, je podľa tejto knihy syntézou katedrálneho (farského) a egyptského mníšskeho ofícia...
Určite je však pravda, že "Božie chvály" v byzantskom obrade majú výrazne "koinoniálny" charakter. Aj preto sa mi večiereň ?ažko modlí doma...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
sáva

PríspevokZaslal: Ut 25. Máj 2010 8:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Euthymos,
čo s tým
Návrat hore
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: Ut 25. Máj 2010 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

sáva Napísal:
Euthymos,
čo s tým

Myslíš s kontinuálnym vývojom? Môj osobný názor je taký, že najlepšie by bolo obnovi? prax slávenia utierní a večierní asi v tom bode vývoja, v akom sa nachádzajú momentálne pravoslávni (najlepšie spoločenstvo byzantsko-slovanskej tradície s kontinuitou, čo by zrejme diskvalifikovalo našich radikálov) + poctivá katechéza, objasňovanie a priblíženie týchto modlitieb. Keď si veriaci osvoja tieto modlitby, sami si ju začnú prispôsobova? svojej mentalite, čo bude dobrým impulzom pre našich liturgistov.
Liturgia nevzniká na papieri, v "múdrych" knihách, ale vo farnosti. No aj farské spoločenstvo potrebuje isté usmernenie...

Naposledy upravil Euthymos dňa Ut 25. Máj 2010 14:37, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
zvizda

Založený: 12.04.2008

PríspevokZaslal: Ut 25. Máj 2010 11:12    Predmet: Odpovedať s citátom

SLVA ISUSU CHRISTU!

Božíie chvály sa modlievam buď v spoločenstve Božieho ľudu v chráme, alebo v spoločenstve so svojimi priateľmi mimo chrám, ale najčastejšie sa modlím Božie chvály “sama“ (dávam to do uvodzoviek, lebo som presvedčená, že nikdy sa nemodlím sama ... ).

Modli? sa Božie chvály v chráme, spolu s ľuďmi a so svjaščenykom je pre mňa nádherné. Dáva mi to iný rozmer v prežívaní týchto modlitieb. Zažívam uprostred modliacich sa ľudí, v atmosfére kadidla, sviec, ikon, spevu, chrámu, ako takého - úžasným spôsobom - slávnostný a veľkolepý charakter oslavy Boha. Účas? na modlitbách takýmto štýlom mi dáva skúsenos? zažíva? už “tu a teraz“ (ako človeku s telom aj dušou ) predchu? toho, k čomu verím, že môj život z Božej dobroty smeruje – a to ma? účas? na Božej prirodzenosti, na Božej láske, v spoločenstve Presvätej Trojice.

Sú momenty, keď som na modlitbách veľmi unavená alebo roztržitá – ale verím, že aj moja snaha a chcenie, aby to išlo, majú pred Bohom hodnotu. Sú však aj chvíle, keď veľmi silno počas týchto modlitieb zažívam jednotu modliacich sa ľudí a verím, že Boh je tam naozaj prítomný.

Rada sa modlím Božie chvály aj so svojimi priateľmi – lebo to dáva aj týmto priateľstvám a vz?ahom úplne iný rozmer. Spája nás takto čosi, čo má pre nás veľkú hodnotu. Spoločne trávený čas tako dostáva iný rozmer, vieme sa pozera? jeden na druhého aj cez zažívanie sa pri modlitbe.

Citácia:
Určite je však pravda, že "Božie chvály" v byzantskom obrade majú výrazne "koinoniálny" charakter. Aj preto sa mi večiereň ?ažko modlí doma...

To, že sa Božie chvály modlím najčastejšie “sama“ – vyplýva najmä z reality – neviem o tom, aby sa v niektorom chráme, mimo kláštorné spoločenstvá, na Slovensku modlievala každodenná večiereň alebo utiereň, alebo napr. vo všedné dni pred liturgiou aspoň jeden čas.
Veľmi ma teši – že mne sa Božie chvály nemodlia ani mimo chrám a spoločenstvo ?ažko (aj keď nie vždy je to pre mňa pohoda : ) ). Možno aj preto, že často sa snažím vedomé si pripomenú? (pomáhajú mi v tom napr. aj jekténie,tým, že sústreďujú pozornos? aj na iných... ), že sa modlím v spoločenstve celej cirkvi. To, čo sa ja „tu a teraz“ modlím, sa modlia aj iní ľudia po celom svete. Že sa modlia mníšske spoločenstvá, že sú ľudia, ktorí sa naozaj snažia ži? “USTAVIČNE SA MODLÍTE...“ . Preto ani nemám pocit, že sa modlím sama Laughing – práve naopak – dáva mi to vedomie veľkej sily takejto modlitby a vedomie modliacej sa cirkvi, ktorá oslavuje Boha v každom čase a na každom mieste. Pri takomto spôsobe sa môžem modli? texty svojím tempom, čo ma aj viac v?ahuje do ich obsahu – môžem sa pri nich napr. pár sekund zdrža?, alebo si niektoré slová prečíta? 2-3 krát. Tiež, keď mám dos? času – čítavam aj katizmu, alebo jej čas?, alebo aspoň jeden žalm, čo som vo farnostiach v chrámoch asi ešte nezažila.

K modlitbe napr. časov som dostala od kňaza pre mňa veľmi užitočnú radu – keď v tej chvíli pracujem, cestujem a podobne,že sa nemôžem modli? časy, aspoň sa v duchu na chvíľu sústredím, pripomeniem si, že Boží ľud sa modlí teraz niektorý čas, tak aspoň v myšlienkach poviem niekoľkokrát Isusovu modlitbu a takto sa pripojím k modliacim sa.

CHRISTOS POSREDI NAS!

zvizda Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
zatvornik

Založený: 02.07.2006

PríspevokZaslal: St 27. Mar 2013 9:22    Predmet: Časoslov - knihy Odpovedať s citátom

Pre tých, ktorí by sa chceli modli? modlitbu časoslova, ale nemajú k dispozícii (tlačené) texty:
- vyšlo slovenské vydanie časoslova (624 str., cena: 25,00 Euro; http://www.cherubin.sk/cherubin/eshop/28-1-Knihy/0/5/933-Casoslov-brevijar)
- dá sa zohna? aj cirkevnoslovanský časoslov (Ľviv, 2010 - podľa vydania Rím, 1962; 976 str., cena: 28,00 Euro; http://www.cherubin.sk/cherubin/eshop/28-1-Knihy/22-2-Knihy-inojazycne/5/524-Casoslov)
- gréckokatolícki redemptoristi práve vydali v slovenčine knihu VEČIERNE. Keď sme prišli k západu slnka. (Formát: A5 Väzba: viazaná, str.752 Cena: 22,50 EUR - uvedená už s 10% zľavou; http://www.misionar.eu/?page_id=35)
- a už pred časom vydali gréckokatolícki redemptoristi v slovenčine aj knihu UTIERNE (Michalovce, 2009; Formát: A5 Väzba: viazaná, str. 672 Cena: 30 EUR - uvedená už s 10% zľavou; http://www.misionar.eu/?page_id=35)
Poznámka: V tomto krátkom prehľade som okrem samotného časoslova uviedol iba knihy, ktoré obsahujú najúplnejšie dostupné texty pre modlitbu časoslova v slovenčine.
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: