Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Návrat ku gréckokatolíckej cirkvi
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Lucia

Založený: 09.12.2011

PríspevokZaslal: So 22. Jún 2013 15:52    Predmet: Odpovedať s citátom

V súvislosti s návratom pravoslávnych ku gréckemu katolicizmu (a vice versa: gréckokatolíkov do Pravoslávia) po roku 1968 a neskôr chcem upozorni? ešte na jednu skutočnos?, a tou je problematika vlastníctva chrámov. Niečo o tom nájdeme aj v monografii MAREK, Pavel - LUPČO, Martin: Nástin dějin pravoslavné církve v 19. a 20. století. Prolegomena k vývoji pravoslaví na Slovensku a na Podkarpatské Rusi v letech 1860-1992. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury 2012, s. 327-387.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: So 22. Jún 2013 19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

hipikll Napísal:
Povedz, ake chces vydat svedetctvo potom o tom, ze si krestan, ked sa odmietnes pomodlit v mene svojho Boha pred neveriacim pokolenim?

Ako ohlasoval svätý apoštol Pavol? Slovami, vysvetľovaním viery vo Vzkrieseného, najprv v synagógach, potom aj medzi pohanmi. Nepostavil sa na námestie a nezačal sa modli?, adresova? svoje modlitby Bohu.
Asi máme odlišný názor na modlitbu. Modlitba pre mňa nie je prostiredok ohlasovania, ale "komunikácia" medzi Bohom a mnou, prípadne Cirkvou. Cieľom modlitby je predovšetkým moje dobro a dobro Cirkvi, nie hlásanie evanjelia. Kde v liturgiách Jána Zlatoústeho, Bazila Veľkého alebo Vopredposvätených sa napríklad modlíme za osvietenie pohanov?
Nie som človek, ktorý by svoju lásku k manželke na verejnosti prejavoval vášnivým bozkávaním. Modlitba je pre mňa niečo intímne a ja ju nebudem zneužíva?, aby som niekomu prezentoval kres?anstvo.

Citácia:
Ale keď sa ty ideš modli?, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ?a odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. (Mt 6,6)

A teraz druhá stránka mince: Ako by mala tá procedúra so spoločným obedom podľa teba vyzera?? Mali by sme sa modli? postupne všetci nahlas? Načo, keď ja s ich modlitbami súhlasi? nemôžem? Ani ja by som moslima zrovna nepotešil, keby som svoje modlitby smeroval Kristovi ako Jednorodenému Božiemu Slovu, ktoré si oblieklo našu prirodzenos?. V takomto geste je len pramálo rešpektu voči inovercom. Nech sa každý pomodlí v tichosti. Ja si vážim ich náboženstvo, tradície a ich vz?ach k posvätným veciam, dokonca by som sa o ich viere rád dozvedel viac, ale za jedinú pravú vieru považujem tú svoju.

hipikll Napísal:
PS: a nemodlil sa aj isty prorok v kruhu baalovych knazov - a sam ich k tomu vyzval, aby sa ukazalo, ci Boh je skutocny? A Adonaii sa skrze jeho modlitby oslavil a pohltil vodou poliatu obetu pripravenu pre Neho plamenom z neba?

Kým Baálovi proroci vzývali svojho boha, Eliáš sa im posmieval, radil im, aby kričali hlasnejšie, lebo ich boh je možno zaneprázdnený, alebo sa utiahol, či odcestoval, alebo spí. Mám sa aj ja vysmieva? z modlitieb moslimov a hinduistov? To si týmto prirovnaním asi nechcel poveda?.
Obetou na Karmeli nechcel Eliáš ohlasova? jediného pravého Boha medzi goím, pohanskými národmi. Zúčastnil sa jej Izraelský ľud, ktorý bol neverný svojmu Bohu, nie Kanaánčania. Baálových prorokov Eliáš nakoniec prikázal pobi?.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
hipikll

Založený: 12.12.2005

PríspevokZaslal: Ne 23. Jún 2013 17:49    Predmet: Odpovedať s citátom

euthimos, vidim, ze ty sa na to pozeras z uplne opacneho konca.
Dobre, teda otazka:
Modlis sa pred jedlom? Ci to je modlitba nahlas, alebo ticha, len myslienkovai (niekde v restauracii) nezalezi. Ale predpokladam, ze sa modlis.

A teraz - ak by si isiel stolovat s ludmi nie nasho vyznania a oni by sa pred jedlom modlili (trebars v tichosti - sposob, ktory si sam povedal), tak ty sa odmietnes modlit vtedy?
A ak v restauracii ides jest, tak sa tiez odmietas pomodlit, lebo tam mozu byt ludia, ktori nie su veriaci?

Cize - ak sa modlim pred jedlom, to, ze oni sa modlia inac mi nema branit sa pomodlit svojim sposobom a vzdavat Bohu vdaky, ze v Jeho plane bolo aby som jedol s tymito ludmi (urcite vies, ze spolocne jedlo je u arabov, zidov a hadam vo vsetkych kulturach znakom ucty k zucastnenym).
Teda ja stale nevidim dovod, preco sa nepomodlit pred jedlom hoc v spolocnosti tych inovercov.

ad Sposob) - ved ak idete spolu stolovat a ste sa dohodli, ze sa pomodlite spolu, tak by sa aj ten sposob nasiel. Trebars aj kazdy potichu.
Ale tu ide o to - pomodlit sa a nepovedat "ja sa pri tychto ludoch, pred nimi, spolu s nimi modlit nebudem, lebo som krestan".
Preto som pisal, ze Boh nech s mojou modlitbou nalozi ako chce - teda On ju ma pocut, nie oni. Preto som pisal, ze to nema byt o mne a o ekonomii (= pomodlim sa, to ich presvedci, ze moj Boh je ten pravy), ale o samotnom akte modlitby.
Ak by ma volali na nejake poklony na vychod alebo na mazanie cela pre otvaranie cakier, odmietol by som. Tak asi ako by oni odmietli nejake miropomazanie pocas sviatkov nasich. Ale pri jedle, ktore je znakom priatelstva a vzajomnej ucty v kazdej kulture a asi aj nabozenstve, by som urcite nebol proti, aby sa kazdy pomodlil.

A k Mt 6,6 - pozor na generalizovanie, lebo potom by neexistovali ziadne spolocne modlitby cirkvi. Teda ani pred jedlom doma by si sa nemohol pomodlit, ked je este niekto pri tebe, v monastieroch by sa kazdy pomodlil pred jedlom v svojej izbe a tak zisiel do jedalne, ... chapes ten nonsens? Smile

A tancujes so svojou manzelkou na plese? Preco, ked vas vztah by mal byt intimny pred ostatnymi? A predsa ju drzis za ruku, predsa ju obijmes. Teda su intimnosti (su to intimnosti, lebo s inou to nerobis), ktore su pred ostatnymi dokazom vasej blizkosti, ale vobec nezalezi na tych ostatnych. Obijmes ju aj bez toho, ze sa niekto pozera, ze? A ked sa niekto pozera, nevadi ti to, aj tak ju obijmes. Teda nie pozorovatel je ten dolezity v tomto vyjadreni blizkosti. A tak isto existuju vyjadrenia blizkosti, ktore su len medzi vami dvoma a kazdy pozorovatel je prekazkou. A tak to ma byt. Paralelu na modlitbu ohladom toho robit hadam nemusim.

Vidis, vobec pri tom modleni neide o to, aby sme my tych ludi presvedcili.

A myslim, ze mozme zakoncit tuto vetvu tejto debaty.
Uz mam z toho pocit prazdnoslovia Embarassed
Autor prispevku nezodpoveda za pravopisne chyby. Vyhradzuje si pravo dat suhlas so zverejnenim svojho prispevku v celosvetovych mediach, citaciach v odbornych casopisoch a prekladov do inych jazykov ... Smile
Ja nic, to hermeneutika zlyhala.

== SICH ==
Návrat hore
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: Ne 23. Jún 2013 18:50    Predmet: Odpovedať s citátom

hipikll Napísal:
Ale tu ide o to - pomodlit sa a nepovedat "ja sa pri tychto ludoch, pred nimi, spolu s nimi modlit nebudem, lebo som krestan".

Nemám problém pomodli? sa pri tých ľuďoch, ale modli? sa s tými ľuďmi problém mám. Oni nech sa pred jedlom kľudne pomodlia, ale samostatne, potichu. Toľko k modelovej situácii.

Citácia:
A k Mt 6,6 - pozor na generalizovanie, lebo potom by neexistovali ziadne spolocne modlitby cirkvi. Teda ani pred jedlom doma by si sa nemohol pomodlit, ked je este niekto pri tebe, v monastieroch by sa kazdy pomodlil pred jedlom v svojej izbe a tak zisiel do jedalne, ... chapes ten nonsens? Smile

Ten citát platí svojim spôsobom aj pre modlitbu v Cirkvi. Videl si už nejakú oficiálnu modlitbu cirkvi (najmä vo východných tradíciách), pri ktorej by sa dal priestor vlastným slovám veriaceho? Taká modlitba má svoje miesto v súkromí. (Lk 11,1-4; Rim 8,26)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
milan

Založený: 20.11.2006

PríspevokZaslal: So 13. Júl 2013 20:36    Predmet: prefekt Kongregácie pre náuku viery a Assisi Odpovedať s citátom

"Arcibiskup Müller: Modlitba představitelů různých náboženství nebyla společná, ale paralelní"

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17371

K tej téme sa, prirodzene, viackrát vyjadril J. Ratzinger. I písomne. Veľmi dobre si je vedomý rizík, nedorozumení a zneužitia (ku ktorým došlo a môže dôjs?) u takýchto podujatí, ale i ich hodnoty - avšak - ak je napr. vec správne premyslená, dobre organizovaná a súčasne precízne komunikovaná ďalej.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6

Prejdi na: