Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Fialová farba v byzantskej liturgii
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Juraj

Založený: 21.01.2008

PríspevokZaslal: Pi 15. Mar 2013 23:11    Predmet: Fialová farba v byzantskej liturgii Odpovedať s citátom

Možno od veci téma, ale chcel by som sa kompetentných liturgistov spýta?, ako je to s používaním fialovej farby v byzantskej, resp. iných východných liturgiách? Úplne náhodou som totiž narazil na video z prostredia Ruského Moskovského patriarchátu, nie som si istý, či to bol Veľký piatok, a niektorí biskupi mali fialové felóny a epitrachily, ale pokiaľ viem, pôstna farba v byz. liturgií je zväčša červená (?), resp. na Veľký piatok tak ako v tradičnej rímskej liturgii čierna. Môže mi niekto poda? vysvetlenie a aká je prax v rôznych prav. a kat. vých. cirkvách? Dopredu ďakujem.
Video: http://www.youtube.com/watch?v=fHZtbnaXuGk
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: Po 01. Apr 2013 21:47    Predmet: Odpovedať s citátom

http://spc.rs/eng/clergy_confession_episcopal_deanery_oplenac
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Juraj

Založený: 21.01.2008

PríspevokZaslal: St 03. Apr 2013 11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Z toho vyplýva že nosia? Zrejme áno Smile Lebo viem len to, že v byzantskej liturgii nie je také striktné delenie farieb, používa sa najmä biela, resp. strieborná, žltá, resp. zlatá, zelená ako symbol Ducha Svätého a červená v pôstnom čase.
Euthymos

PríspevokZaslal: St 03. Apr 2013 13:31    Predmet: Odpovedať s citátom

http://en.wikipedia.org/wiki/Liturgical_colours#Byzantine_Rite

Na veľký pôst je u nás zvykom nosi? tmavočervenú. Domnievam sa, že fialová a čierna nemá u nás tradíciu. Občas, najmä pri fotkách z Grécka, mám pocit, že výber farby je čisto náhodný. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
m3m

Založený: 01.11.2009

PríspevokZaslal: Ut 04. Jún 2013 13:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Juraj, opravím ?a. Zelená sa v Byzantskej liturgii nepoužíva ako symbol Ducha Svätého, ale ako symbol Svätého Ducha.
Najprv prídavne meno, POTOM podstatné meno.
Podobne správne je "I s tvojim duchom" a nie "i s duchom tvojim".
Nech si to rimskokatolici opravia.. Wink
Slovencina ma najprv prídavné meno, napr "veľký dom" a nie "dom veľký"...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
milan

Založený: 20.11.2006

PríspevokZaslal: Ut 04. Jún 2013 21:52    Predmet: Odpovedať s citátom

m3m Napísal:

Slovencina ma najprv prídavné meno, napr "veľký dom" a nie "dom veľký"...

áno, je to aj celkom praktické.. avšak vážne také translatologické odporúčania r-kat by som nedával..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
longin

Založený: 15.02.2007

PríspevokZaslal: Ne 16. Jún 2013 18:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Fialova u rusov - cestnomu krestu toliko = cervena (p.e. cervena na Vozdvizenije cestnago kresta) v PO
Cervena u rusov (carevska) = zlata, slavnostna (Voskresenije) v PO
Cierna u rusov = Cervena na post, postne dni v PO (pohrebenije)
Zlata, zlta u rusov: vse Gospodne prazd.; apostolov, prorokov = biela, zlata u Vas...
Zelena = zelena v vas... svjatodusnaja
modra, biela u rusov - bezplotnyja sily i vsi svjaty Devy = modra v vas - bogorodicnaja,
Dodatok:
U rusov sa este pouziva aj ruzova liturgicka farba.
Cervena u rusov: sviata a dni pominajuca mucenikov [na velky a svaty Stvrtok tmavo cervena ale cerkov je stale oblecena v ciernej farbe, prestol je odety v bielom].
Zelena u Rusov resp. v inych orthodox. tradiciach: mnisski svatci, asketi a blazni pre Christa, Vchod XC do Jeruzalema, Pentecost a Svjatodusnoje...
Pocas postu [cetiredesiatnice] u rusov: tmavomodra, fialova, tmavozelena, tmavocervena su povolene. Cierna je pouzivana vo velkej 40-nici; v nedelu a sviatky 40-nice u rusov cierna farba so zlatymi ornamentami...

Inac mala otazka: ake typy ikonostasov mate na slovensku? Ruske ci grecke? Vo vacsine co som videl v uniatskych cerkvach su ruske, aj v PO katedrale je rusky typ ikonostasu. Zaujimalo by ma teda, cim vlastne chcete byt alebo kto-co ste.
Bola tu aj diskusia o archiepiskopskej kamilavke: ak teda nieste ruska-slovanska ci grecka tradicia, nech tu kamilavku nenosi vobec - ani ciernu ani bielu. Ujasnite si to. (koniec koncov ju ani nenosi co je aspon nejake pozitivum)
Dalej velka metania v PO: krizne lahanie archiepiskopa pred ikonostasom(???): prepacte mi, ale je to naozaj vtipne... v takejto forme na vychode velku metaniu nepozname. To lahanie vasho archiepiskopa je neidentifikovatelne...
Cierna farba nema v PO tradiciu? Nech sa pozrie ten genius na stare fotografie starych knazov 40-tych 50 rokov, v akej farbe sluzili Velky Piatok, ci pohrebenije... Zda sa, ze tam mate ozaj genialnych liturgistov co su schopni urobit z 15 rocnej tradicie 1000 rocnu. Ale to uz je Vas problem...
Euthymos

PríspevokZaslal: Po 17. Jún 2013 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

longin Napísal:
Bola tu aj diskusia o archiepiskopskej kamilavke: ak teda nieste ruska-slovanska ci grecka tradicia, nech tu kamilavku nenosi vobec - ani ciernu ani bielu. Ujasnite si to.

Cierna farba nema v PO tradiciu? Nech sa pozrie ten genius na stare fotografie starych knazov 40-tych 50 rokov, v akej farbe sluzili Velky Piatok, ci pohrebenije... Zda sa, ze tam mate ozaj genialnych liturgistov co su schopni urobit z 15 rocnej tradicie 1000 rocnu. Ale to uz je Vas problem...

Ak má by? o takýchto hlúpostiach pravoslávie (čo naš?astie nie je), tak ďakujem, neprosím. Také nepodstatné veci vy?ahuješ a robíš z toho takmer podstatu tradície, že ma to udivuje. Pritom na wikipédii som sa dočítal: "Slavic-use churches and others influenced by Western traditions have adopted a cycle of liturgical colours." Pôvodne sa uvádza svetlá a tmavá.
A čierna je používaná až od Petra Veľkého. Ak sa u nás vyskytuje používanie čiernej, bolo by zaujímavé vyzisti?, či ide o latinizáciu, alebo latinizáciu sprostredkovanú Rusmi.
Inak píšeš, akoby neexistovalo nič iné, ako ruská a grécka tradícia. Bol by som zvedavý, čo by na tvoj príspevok povedali Rumuni, Bulhari, Srbi...
V prvom rade si treba uvedomi?, že lokálna tradícia nie je niečo nepriepustné a podlieha vplyvom. Na našom území tie vplyvy nie sú iba ruské a existujú aj miestne špecifiká. Áno, boli sme vystavení latinizácii (to aj ruskí pravoslávni), no vysvetľova? všetko latinizáciou a nerešpektova? niektoré archaické prvky je postojom ignoranta.

Tá prostrácia nášho arcibiskupa je vážne otrasná. Aj to, že nenosí kamilavku. Ale tých otrasných vecí je žiaľ oveľa viac...
Návrat hore
longin

Založený: 15.02.2007

PríspevokZaslal: Ut 18. Jún 2013 2:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Pravoslavie ne jest o tom jake su liturgicne farby Smile
Pravoavie je o niecom uplne inom. Tema bola o fialovej farbe, tak som len doplnil.
Su rozne tradicie pochopitelne. Respektujem ich a obdivujem take ake su. Nemyslim si zeby bolo dobre mat jednoliatu tradiciu - tie velke tradicie v historii sa naozaj prelievali a doplnali.
Ako vieme, su rozne druhy tradicii - tie ktore sa daju zanechat (ttt) a tie ktore nemozno (T p.e. teologia, viera).
Farby su naozaj nepodstatne v porovnani s naukou vo viere.

Nuz a co sa tyka tych otrasnych veci: nezufajme si az tak. Otrasnych veci je vela aj u pravoslavnych. Nikto nieje dokonaly. Treba sa modlit, modlit a este viac modlit. S darom lasky sa da prekonat naozaj vsetko.
Osobne som reagoval na prax vasho hierarchu v PO. Nevidel som takuto prax v ziadnej vychodnej cirkvi, ci uz zjednotenej alebo nie a nechcel som atakovat vasu cirkev. Ak to tak vyznelo, hlboko sa vam vsetkym ospravedlnujem a prosim o modlitby...
Euthymos

PríspevokZaslal: Ut 18. Jún 2013 4:17    Predmet: Odpovedať s citátom

longin Napísal:
Tema bola o fialovej farbe, tak som len doplnil.

Doplnenie bolo zaujímavé, pretože naši kňazi niekedy nerozlišujú ani medzi bielov a zlatou, v nedele veľkej štyridsiatnice používajú zlatú miesto červenej... Išlo mi skôr o to, čo nasledovalo. Zatiaľ sa mi zdá, že naša tmavočervená je archaickejšia, ako ruská čierna a fialová (možno sa mýlim).

Citácia:
Osobne som reagoval na prax vasho hierarchu v PO. Nevidel som takuto prax v ziadnej vychodnej cirkvi, ci uz zjednotenej alebo nie a nechcel som atakovat vasu cirkev.

Toto (liturgické farby, relikty prednikonovských textov) nepovažujem za príliš dôležité. Som rád, že sa niečim líšime od Rusov. Avšak musím súhlasi?, že v iných veciach sa robí z 15 ročnej praxe tisícročná tradícia. Napr. aj tá latinská prostrácia, nesprávne spievanie Trojsvätého, prokimnov, otvorené cárske a niekedy aj diakonské dvere počas celej liturgie, odfláknutá proskomídia... Niektoré veci sú dedičstvom predchádzajúcich generácií, iné sú prejavom tvorivosti našich kňazov. A to je asi jadro problému: naši kňazi majú pod vplyvom Západu dojem, že oni sami sú tvorcami liturgie... Sad
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: