Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Podávanie Eucharistie malým de?om
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Máme sa vráti? k praxi podávania eucharistie malým de?om?
Áno.
87%
 87%  [ 35 ]
Nie.
7%
 7%  [ 3 ]
Neviem.
5%
 5%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 40

Autor Správa
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Ut 15. Júl 2003 10:15    Predmet: Podávanie Eucharistie malým de?om Odpovedať s citátom

Sem môžete písa? svoje názory a postrehy k diskusnému príspevku Prijímanie Eucharistie malými de?mi, ktorý uvažuje o návrate k pôvodnej praxi - podávaniu eucharistie novorodencom a malým de?om. Článok je doplnený o výber z cirkevných dokumentov o podávaní Eucharistie de?om a svedectvá rodičov o tom, ako oni a ich deti vnímajú a prežívajú prijímanie Eucharistie.

Naposledy upravil andreios dňa So 27. Mar 2010 11:34, celkom upravené 4 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Velky inkvizitor

Založený: 18.12.2002

PríspevokZaslal: Št 17. Júl 2003 15:27    Predmet: Re: Podávanie Eucharistie malým de?om Odpovedať s citátom

andreios Napísal:
Sem môžete písa? svoje názory a postrehy...

Neviem co napisat. Je to strucne, jasne, zrozumitelne, suhlasim a nemam co dodat.
Danko
Anonymný

PríspevokZaslal: Ut 29. Júl 2003 18:11    Predmet: Eucharistia pre deti v USA Odpovedať s citátom

Momentalne trravim svoje bohoslovecke prazdniny v USA, na nasej farnosti v Novom Mexicu, a hned v prvu nedelu po mojom prichode bol v cerkvi krst a vsetky!!! iniciacne tajomstva - sviatosti pre uplne malicke dieta. A rovnako je na tom cela nasa sesterska Cirkev v USA, maju to aj v svojom pratikularnom prave, dostupnom na

http://www.byzcath.org/news/1999/AEP19990928-1.html

konkretne Canon 697 a 710

Jednoznacne som za to, aby sa aj v nasej Cirkvi obnovila tato tradicia, len to treba ludom patricne vysvetlit.

Slava IC XC !
Návrat hore
Anonymný

PríspevokZaslal: St 30. Júl 2003 7:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Co treba ludom patricne vysvetlit?
Ak sa tvarite, ze ste vychodna cirkev tak dodrzujte kanony vychodnych cirkvi; ludia by mali poznat prax svojej cirkvi.
Ja som tiez zobral svoju dcerku na prijimanie hned po krste, svokra RK sa na na to pozerala ako na cudo(nehoraznost), dokial som jej nevysvetlil, ze niekedy to bolo bezne aj v RK. Aj RK cirkev je anachronizmus, bud je vseobecna, ale potom nemoze byt rimska a naopak.
V dokumentoch k tejto teme sa az prilis casto odvolavate na prax v pravoslavnej cirvki. Co je Vas po jej praxi. Dodrzujte si svoje praktiky, nanutene vam RK cirkvou po uzhorodskej unii.
Nemozete sluzit dvom panom, aj vychodu aj zapadu. Taky organizmus ani ryba ani rak musi zakonite vyhynut.
V USA si kazdy dodrzuje co chce. Je tam aj greckokatolicka pravoslavna cirkev a pod. bludy. Takze stade si priklad neberte.
Návrat hore
Danko
Anonymný

PríspevokZaslal: St 30. Júl 2003 16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Anonymous Napísal:
Ak sa tvarite, ze ste vychodna cirkev tak dodrzujte kanony vychodnych cirkvi; ludia by mali poznat prax svojej cirkvi.
Ja som tiez zobral svoju dcerku na prijimanie hned po krste, svokra RK sa na na to pozerala ako na cudo(nehoraznost), dokial som jej nevysvetlil, ze niekedy to bolo bezne aj v RK. Aj RK cirkev je anachronizmus, bud je vseobecna, ale potom nemoze byt rimska a naopak.
V dokumentoch k tejto teme sa az prilis casto odvolavate na prax v pravoslavnej cirvki. Co je Vas po jej praxi. Dodrzujte si svoje praktiky, nanutene vam RK cirkvou po uzhorodskej unii.
Nemozete sluzit dvom panom, aj vychodu aj zapadu. Taky organizmus ani ryba ani rak musi zakonite vyhynut.
V USA si kazdy dodrzuje co chce. Je tam aj greckokatolicka pravoslavna cirkev a pod. bludy. Takze stade si priklad neberte.

Slava IC XC !

Mily anonymny,

tvoja, ci vasa reakcia sa mi zda velmi zlostna, pisana v mojich ociach nie prave s krestanskou laskou ku vestkym, a zvlast ku svojim bratom v ramci jednej katolickej Cirkvi. Ktora je jedna, ale neznamena to, ze je iba Rimskokatolickou, je univerzalna, lebo Pan jej dava vzrast, a to aj tym, ze je v nej viac ako 20 obradov. A jednym z nich je aj byzantsky obrad, ktoremu je podavanie Eucharistie pod obidvoma sposobmi aj malym detom vlastne. Sam Jezis hovori: "Nechajte malickych prijst ku mne", a "Kto je moje telo..." Cirkev , ktoru som spomenul vo svojej reakcie je Cirkev v plnej jednote s Rimom, na urovni Cirkvi svojho prava, pretoze CCEO - teda kodex kanonov vychodnych Cirkvi dava v otazke podavania Eucharistie patricne prava, ci usmernenia na partikularne pravo miestnych Cirkvi. Tuto Cirkev v USA, tvoria potomkovia nasich ludi, a tym som chcel poukazat na to, ze to nie je zase az take nemozne vysvetlit fakt podavania Eucharistie aj nasim veriacim. Tvoja reakcia anonym je preto v mojich ociach velmi zvlastna, je fakt, ze je tu vela pravoslavnych a inych Cirkvi, ale preto este nemusime zatracovat tu nasu, a zit v tom, ze ked su na uzemi USA, musia byt zly, lebo v ich krajine je tolko a tolko zla, to by bolo nielen ze nekrestanske, ale v mojich ociach detinske.

Co sa tyka tvojej reakcie nasich praktik po Uzhorodskej unii, zda sa mi to smiesne, co pises, vacsina ludi vie, aka je pravda, a v mnohom sa nasa Cirkve mnohych latinizacii zbavila, a vsetci pevne verime, ze Pan nam da silu, aby nasa katolicka Cirkev dychala normalne oboma polovicami pluc, aj tymi vychodnymi, a to cisto. Skus sa najprv zamysliet, co by na to povedal Jezis, a az potom daj priestor svojim emociam.

Nech nam je Pan vsetkym dobrotivy, nech nam ukaze svoju tvar a zmiluje sa nad nami!

Danko, t.c. Albuquerque
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: Št 31. Júl 2003 12:25    Predmet: anonymovi (či ne-nymovi?) Odpovedať s citátom

Anonymous Napísal:

Mali by, to máš pravdu. Ale, žiaľ, nepoznajú. Nie je to však problém len našej miestnej cirkvi.

Anonymous Napísal:
Ja som tiez zobral svoju dcerku na prijimanie hned po krste, svokra RK sa na na to pozerala ako na cudo(nehoraznost), dokial som jej nevysvetlil, ze niekedy to bolo bezne aj v RK.

Minimálne do 11. storočia. A verím, že o pár desa?ročí to opä? bude bežné nielen v gréckokatolíckej cirkvi, ale aj v rímskokatolíckej cirkvi. Wink

Anonymous Napísal:
V dokumentoch k tejto teme sa az prilis casto odvolavate na prax v pravoslavnej cirvki. Co je Vas po jej praxi.

Berieme ohľad na svojich bratov, od ktorých sme sa odlúčili. Ale stále sú to naši bratia, a preto na nich berieme ohľad. Sme totiž jedného obradu. A mimochodom, ani pravoslávna cirkev túto prax všade úplne dôsledne nedodržuje - mám osobnú skúsenos?.

Anonymous Napísal:
Dodrzujte si svoje praktiky, nanutene vam RK cirkvou po uzhorodskej unii.

Veď práve o to ide! Po únii sa ešte eucharistia de?om dávala.

Anonymous Napísal:
Taky organizmus ani ryba ani rak musi zakonite vyhynut.

Správne. Ibaže by to nebol "organizmus ani ryba ani rak". Jedna zo štatistík spred pár rokov ukázala, že gréckokatolícka cirkev má v najväčší podiel mladých ľudí v radoch svojich veriacich. To svedčí o jej životaschopnosti. Cool
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andreios

PríspevokZaslal: Ut 12. Aug 2003 15:00    Predmet: Dankovi: Re: Eucharistia pre deti v USA Odpovedať s citátom

Danko Napísal:
...hned v prvu nedelu po mojom prichode bol v cerkvi krst a vsetky!!! iniciacne tajomstva - sviatosti pre uplne malicke dieta. A rovnako je na tom cela nasa sesterska Cirkev v USA, maju to aj v svojom pratikularnom prave, dostupnom na

http://www.byzcath.org/news/1999/AEP19990928-1.html

konkretne Canon 697 a 710

Chaire, Danko!

Mám na Teba prosbu: Nechce sa Ti tie dva kánony preloži? do slovenčiny? Nie všetci sme takí dobrí v angličtine. Confused

A ešte poznámka k USA: Americkí gréckokatolíci sa k pôvodnej praxi vrátili len pred pár rokmi. A zdá sa mi, že to nespôsobilo nejaké väčšie problémy. Takže ak sa chce, tak sa dá.
Danko

Založený: 30.07.2003

PríspevokZaslal: St 13. Aug 2003 20:35    Predmet: Preklad kanonov Odpovedať s citátom

Mily Andreios,

a ostatni navstevnici tejto casti diskusneho fora. Andreios mal pravdu, ked napisal, ze nasa sesterska Cirkev v USA sa vratila k tradicii podavania Eucharistie malym detom iba pred par rokmi, a mal pravdu aj v tom, ze to nesposobilo ziadne problemy, naopak, ludia su radi, ze nadobudaju spat svoju byzantsku identitu!

Kanon 697

Paragraf 1
Eucharistia sa ma podavat v case krstu, a to nezavisle od veku osoby, ktora je krstena.

Paragraf 2
Krst/Myropomazanie maju byt udelene v case Bozskej liturgie, ak su udelene mimo nej, tak sa ma pre prijimanie novokrstenca odlozit z precistej krvy z liturgie slavenej v danom dni.

Paragraf 3
Ak je skutocne nemozne pre novopokrsteneho prijat Bozsku Eucharistiu v case krstu, ma ju prijat pri najblizsej Bozskej liturgii.

Kanon 710

Paragraf 1
Dieta prijima iba precistu krv, az do casu, ked je schopne prijimat tuhu potravu.

Paragraf 2
Ked sa podava precista krv, ma sa podavat s lyzickou.

Dufam, ze tento nie celkom doslovny, ale moj najlepsi preklad pomoze urychlit znovuzavedenie tejto tradicie v nasej Cirkvi! Slava IC XC !

Danko
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Danko

Založený: 30.07.2003

PríspevokZaslal: St 20. Aug 2003 16:11    Predmet: Navrat k tradicii Odpovedať s citátom

Slava IC XC !

O tom ze podavanie Eucharistie malym detom je nie len byzantskou tradiciou, ale vecou, ktora bola bezna v prvotnej Cirkvi svedci aj dokument dostupny na internete:

http://www.synod-phl.org/synod%20decrees.htm#chap%20xi

z desiatej synody RIMSKOKATOLICKEJ ARCIDIECEZY !!! v Philadelphii, kde sa v "Norm 73" pise, ze arcibiskup ( vtedy dokonca kardinal Bevilacqua, pozn. autora) ustanovi cosi ako vybor, ktory ma zvazit znovuzavedenie iniciacnych sviatosti - krst, birmovanie (myropomazanie v byz. obrade) a Eucharisitu pre deti pri krste. Myslim, ze to je obrovsky krok vpred, a navyse aj pre ludi, ktori sa snazia byt "papezskejsi ako sam papez" (citat z prednasky Doc. Vasila v Kosiciach v ramci jeho prispevku na jednej konferencii) a vsetky byzantske zvyky latinizovat je toto podla mna signalom, ze sme predsa len na spravnej ceste.

Nech je teda Kristus pravym chlebom, ktory zostupil z neba pre vsetkych ludi !!!

Kristus medzi nami

Danko
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andreios

PríspevokZaslal: So 23. Aug 2003 11:01    Predmet: Re: Navrat k tradicii Odpovedať s citátom

Danko Napísal:
O tom ze podavanie Eucharistie malym detom je nie len byzantskou tradiciou, ale vecou, ktora bola bezna v prvotnej Cirkvi svedci aj dokument dostupny na internete:

http://www.synod-phl.org/synod%20decrees.htm#chap%20xi

z desiatej synody RIMSKOKATOLICKEJ ARCIDIECEZY !!! v Philadelphii, kde sa v "Norm 73" pise, ze arcibiskup ( vtedy dokonca kardinal Bevilacqua, pozn. autora) ustanovi cosi ako vybor, ktory ma zvazit znovuzavedenie iniciacnych sviatosti - krst, birmovanie (myropomazanie v byz. obrade) a Eucharisitu pre deti pri krste.

Nuz, tusim do 11. alebo 12. storocia sa aj v latinskej cirkvi udelovali vsetky iniciacne sviatosti naraz a v spravnom poradi, bez ohladu na vek krsteneho, teda aj malym detom. Nie je mi celkom jasne, preco od tejto praxe ustupili, ale jednym z dovodov bola asi "racionalizacia viery" - silnejuci doraz na racio v latinskej cirkvi. Myslim si, ze aj rimskokatolici sa raz budu musiet vratit k povodnej praxi; tiez preto, ze teraz maju prevratene poradie sviatosti - myropomazanie (birmovanie) udeluju az po krste, co je absurdne. Som prijemne prekvapeny, ze uz nad tym rozmyslaju. Ale to je ina tema.
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Ďalší
Strana 1 z 28

Prejdi na: