Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Podávanie Eucharistie malým de?om
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Máme sa vráti? k praxi podávania eucharistie malým de?om?
Áno.
87%
 87%  [ 35 ]
Nie.
7%
 7%  [ 3 ]
Neviem.
5%
 5%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 40

Autor Správa
Anonymný

PríspevokZaslal: Po 25. Aug 2003 13:28    Predmet: Vysvetlenie Odpovedať s citátom

Mozes blizsie vysvetlit ako maju RK prevratene sviatosti? Zda sa mi ze krst, birmovku, pokanie a prijimanie maju vtom poradi ako ma byt. Len ta birmovka je odlozena na neskor.
Návrat hore
andreios_bez_hesla
Anonymný

PríspevokZaslal: Po 25. Aug 2003 16:10    Predmet: Re: Vysvetlenie Odpovedať s citátom

Anonymous Napísal:
Mozes blizsie vysvetlit ako maju RK prevratene sviatosti? Zda sa mi ze krst, birmovku, pokanie a prijimanie maju vtom poradi ako ma byt. Len ta birmovka je odlozena na neskor.

Spravne poradie je krst, myropomazanie (birmovanie), eucharistia. To su iniciacne (= uvadzajuce) svate tajomstva (sviatosti). Vsetky ostatne (pokanie, manzelstvo...) nasleduju az potom. Spoved nie je iniciacne svate tajomstvo, ale je pred eucharistiou a myropomazanim. Aj to narusa poradie sviatosti.

andreios
http://grkat.nfo.sk
Návrat hore
Vít Jůza
Anonymný

PríspevokZaslal: So 06. Sep 2003 14:33    Predmet: podávanie eucharistie de?om Odpovedať s citátom

Ke zmínce o tridentském koncilu: nezavrhl ani nezakázal podávat sv. přijímání dětem, které nemají užívání rozumu, jen zavrhl to považovat za nutné ke spáse, protože tyto děti ještě nejsou ohroženy hříchem jako my.
Zdůraznil potřebu svatého přijímání u těch, kteří již užívání rozumu mají - a jsou tedy ohroženi hříchem - a to bývá podle mého pozorování mnohem dříve než například v 8 letech! Vít Jůza (římskokatolický kněz z Čech).
Návrat hore
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Št 11. Sep 2003 16:41    Predmet: Vitovi Odpovedať s citátom

Chaire, otec Vit! Vdaka za prispevok do diskusie.

A len tak mimochodom, co si myslis o moznosti obnovit tuto prax v latinskej cirkvi?
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
romko
Anonymný

PríspevokZaslal: Po 15. Sep 2003 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Moi dorohy! Piszu Wam S POlska. Ja Lemko, prawoslanyj.
W Polszczy Unjaty ani ne chcut czuty pro prynymanie Eucharystii prez dity. Katolycka edukacja, rozpoczata od berestejskoj Unii prynesla swoje. Prowdu powisty ne znam czy i Wasza jezuicka hierarchia chtilaby dopustyty do toho. Tendencja je jedna grekokatolicy, prudsze i piznisze maju sa stat latynnikami. Treba pozbawit ich korenil. Pereklasty rusynsky koledy na slowackij jazyk> Tak samo zrobyty z bihoslużbami. Wmowyty im ze su Slovaci, a nie kakysi Rusyni a pod. Zdawa mi sa, ze treba sa Vam vratit` do pravoslavnij cerkci a problemu ne bude. Ne bude w Was rozdwojenia. Kim som?
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: So 27. Sep 2003 10:41    Predmet: romkovi Odpovedať s citátom

romko Napísal:
Tendencja je jedna grekokatolicy, prudsze i piznisze maju sa stat latynnikami.

Možno mnohí rímskokatolíci majú takúto víziu, ale tendencia vo vnútri samej gréckokatolíckej cirkvi je iná. Aspoň na Slovensku dos? výrazne. Ale aj v Severnej Amerike či na Ukrajine. To je celkom očividné.

Aj konkrétne v tejto veci, v USA sa pred pár rokmi k tomu vrátili, na Ukrajine sa postupne tiež obnovuje prax podávania eucharistie de?om.

romko Napísal:
Zdawa mi sa, ze treba sa Vam vratit` do pravoslavnij cerkci a problemu ne bude.

Pravoslávni na Slovensku kedysi celkom jednotne mali "prvé prijímanie" a dodnes slávnos? "prvého prijímania" v niektorých pravoslávnych farnostiach je.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Anonymný

PríspevokZaslal: St 03. Dec 2003 11:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Если вам интересно узнать об обычаях прихода Св. Антония в Риме (Russicum), то там тоже причащают младенцев, и, разумеется, Таинство Крещения неотделимо от Миропомазания и Евхаристии Very Happy

Я даже не знала, что в других приходах это не практикуется Rolling Eyes

Извините, я понимаю, что вы пишете, но по-словацки не умею Embarassed Embarassed Embarassed
Návrat hore
orthodox bez hesla
Anonymný

PríspevokZaslal: St 03. Dec 2003 20:04    Predmet: citat nemenovaneho biskupa Odpovedať s citátom

Cheroi...

Drahi moji... Robime si velke vizie do buducnosti, ze azda niekedy budeme udelovat iniciacne sviatosti... V prvom rade si to musi uvedomit hlava vasej cirkvi v presove ci kosiciach a v neposlednom rade aj klerus knazov. Osobne som sa rozpraval na tuto temu s viacerymi knazmi o udelovani tychto sviatosti, ale ochotni neboli pristupit na ziadny kompromis. Viete... ak vam niekto povie, ze to je akesi ako carodejnictvo alebo akasi ochrana, aby dieta neplakalo, ze to robili niekedy vychodni a my sme sice vychodni, ale nemali by sme to uz napodobnovat, lebo rimosi by nas vysmiali, ked vam to niekto povie, priznam sa, ze normalne stracam chut... O to tvrdsie som preto povedal, aj ked ti, ktori knazi so mnou nesuhlasili, aby sa to pomaly zacalo zavadzat. V kazdom pripade prosim denne na umysel vratenia nasej cirkvi k povodnej praxi.

S neustajuscoju molitvoju
orthodox
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: St 03. Dec 2003 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Anonymous Napísal:
Извините, я понимаю, что вы пишете, но по-словацки не умею Embarassed Embarassed Embarassed

Ничего, мы понимаем. Very Happy Very Happy Very Happy

Kto by náhodou nerozumel, tu je preklad:

Ak by Vás zaujímalo, aký je zvyk vo farnosti sv. Antona v Ríme (Russicum) - tam sa dáva príjíma? eucharistia aj de?om a celkom samozrejme je sväté tajomstvo krstu neoddeliteľne spojené s myropomazaním a eucharistiou.

Ja som ani nevedela, že v iných farnostiach to takto nie je.

Prepáčte, rozumiem, čo píšete, ale neviem po slovensky.

Inak, môžem len potvrdi?, že to v Russiku naozaj takto je.
andreios

PríspevokZaslal: St 03. Dec 2003 22:34    Predmet: Re: citat nemenovaneho biskupa Odpovedať s citátom

Chaire, Orthodox!

orthodox bez hesla Napísal:
Osobne som sa rozpraval na tuto temu s viacerymi knazmi o udelovani tychto sviatosti, ale ochotni neboli pristupit na ziadny kompromis.

Chcem ?a trochu povzbudi?: ja som sa zase rozprával s mnohými kňazmi, ktorý po tom veľmi túžia a aj preto niečo robia. A hlavne, vedia prečo. Možno je to určitý generačný problém.
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  Ďalší
Strana 2 z 28

Prejdi na: