Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Podávanie Eucharistie malým de?om
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Máme sa vráti? k praxi podávania eucharistie malým de?om?
Áno.
87%
 87%  [ 35 ]
Nie.
7%
 7%  [ 3 ]
Neviem.
5%
 5%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 40

Autor Správa
m3m

Založený: 01.11.2009

PríspevokZaslal: Pi 26. Mar 2010 10:37    Predmet: Odpovedať s citátom

V reakcii k diskusii na tuto temu i k obdobnej diskusii na zoe.sk
mi napadla otazka:
Kedy sa presne zaviedlo, ze sa zacali krstit male deti?
Lebo za cias Jezisa sa krstili dospelí..
ktori si uvedomovali a slobodne vybrali, ze sa chcu stat KRESTANIA,
a PROZUMELI.
Aj Ti, co dostali prikaz krstit nie vodou, ale sv. Duchom, krstili spociatku DOSPELYCH a nie deti a ich "zastupcov" teda krstych rodicov ako zodpovednych za vychovu..
Spomina sa tam, ze je to zvyk u protestanskych cirkvi, ale zaujima ma to.
Ako argumentovat cloveku, ktori je z nejakej inej cirkvi, ktora obhajuje to, ze maju krst ponorenim, maju krst ked su dospeli a neviem co este...
Dakujem za odpoved.
(aj ked sa v tom profesionalne ako nejaky super-teolog nevyznam, ale ma zaujimaju tieto veci..)
P.S.: Uz aj zborovemu spevu "prichadzam na chut", vo vztahu k doprovodu. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Ut 30. Mar 2010 10:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Za čias Ježiša sa nekrstilo a Ježiš sám nikoho nepokrstil. (Ján Predchodca krstil, ale to bol iný krst.) Krsti? sa začalo až za čias apoštolov, po Zostúpení Svätého Ducha na Pä?desiatnicu. A krstili sa od počiatku aj malé deti - viď Sk 16, 31-34: Oni povedali: "Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom." A zvestovali Pánovo slovo jemu aj všetkým, čo boli v jeho dome. V tú nočnú hodinu ich vzal, vymyl im rany a hneď sa dal pokrsti? on i všetci jeho domáci. Potom ich zaviedol do domu, prestrel stôl a radoval sa s celým svojím domom, že uveril Bohu.

http://www.cerkva.com/news1.htm - tu je to aj trochu rozobraté aj vo vz?ahu k otázke prijímania eucharistie.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
m3m

PríspevokZaslal: St 31. Mar 2010 9:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Vdaka Andrej za odpoved.
Uz len by bolo vhodne, aby to bolo jednotne v ramci nasej Metropolitnej cirkvi na Slovensku s tym podavanim Eucharistie malym detom.
Návrat hore
m3m

PríspevokZaslal: St 31. Mar 2010 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

andreios Napísal:

A krstili sa od počiatku aj malé deti - viď Sk 16, 31-34: Oni povedali: "Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom." A zvestovali Pánovo slovo jemu aj všetkým, čo boli v jeho dome. V tú nočnú hodinu ich vzal, vymyl im rany a hneď sa dal pokrsti? on i všetci jeho domáci. Potom ich zaviedol do domu, prestrel stôl a radoval sa s celým svojím domom, že uveril Bohu.

To ano, ale reakcia na to od ne-katolickeho kolegu krestana je, ze:
Citácia:

Kde v tých veršoch sa spomína, že v dome boli aj malé deti?

Marek 16:15 Potom im povedal: Choďte po celom svete, kážte evanjelium všetkému stvoreniu. 16 Kto uverí a bude pokrstený, bude spasený, ale kto neuverí, bude odsúdený. 17 A tých, čo uveria, budú sprevádza? tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňa? démonov, novými jazykmi budú hovori?, 18 hady budú bra?, a keby vypili niečo smrtonosné, neuškodí im; na chorých budú klás? ruky a tí budú zdraví.
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: St 31. Mar 2010 14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

"...on i všetci jeho domáci" - teda iste aj nejaké deti tam boli. (No, 1:10000, že neboli.)
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
m3m

PríspevokZaslal: St 31. Mar 2010 21:06    Predmet: Odpovedať s citátom

andreios Napísal:
"...on i všetci jeho domáci" - teda iste aj nejaké deti tam boli. (No, 1:10000, že neboli.)

OK, no a co s tym: Marek 16:16 Kto uverí a bude pokrstený, bude spasený, ale kto neuverí, bude odsúdený.

Mame aj na toto nejake silne argumenty, preco krstit deti bez uvedomovania si viery..?
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: St 31. Mar 2010 21:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ježiš nehovorí, kto si uvedomí, ale kto uverí. Podľa protestantského (a vôbec západného) racionalistického chápania uveri? sa chápe ako nejaký úkon racia. Ale to je ich (dez)interpretácia. Uveri? totiž znamená ži? podľa Boha, s Bohom a pre Boha. A ak veria (= žijú) rodičia, tak veria (= žijú) de facto aj deti, lebo tá viera sa žije v rodine. To je aj argument, prečo krstíme deti a prečo im dávame Eucharistiu - lebo žijú vieru. Vieru, ktorá je jasne uvedomovaná a usmerňovaná ich rodičmi. Tí zabezpečujú to, že (hoci nie celkom uvedomene a ešte bez zodpovednosti) túto vieru žijú aj ich deti. Aj keď sa zodpovedá každý sám za seba, viera nie je nejaká individuálna vec.
m3m

PríspevokZaslal: Po 05. Apr 2010 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

andreios Napísal:
Za čias Ježiša sa nekrstilo a Ježiš sám nikoho nepokrstil. (Ján Predchodca krstil, ale to bol iný krst.) Krsti? sa začalo až za čias apoštolov, po Zostúpení Svätého Ducha na Pä?desiatnicu.

- Dostal som odpoved od ineho kolegu, ze co toto:
Citácia:
To nie je pravda. Prečítaj si Jn3,26 a Jn4,1-2"

- a este uviedol, ze:
Citácia:
Malé niekoľko týždňové nemluvňa nevie nič o svete nedokáže ešte nič, ako by mohlo uveri?. Dopĺňam to ešte o Rim10,9-10 Lebo ak svojimi ústami vyznávaš: "Ježiš je Pán!" a vo svojom srdci uveríš, že Boh ho vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený. Lebo srdcom veríme na spravodlivos? a ústami vyznávame na spásu.

"Ježiš nehovorí, kto si uvedomí, ale kto uverí"
Citácia:
Toto nie je z Písma (iba akási dojmológia) ale obhajoba katolíckeho scestného zvyku krsti? nemluvňatá. Dôvodom je Rim10,9-10.

"Aj keď sa zodpovedá každý sám za seba, viera nie je nejaká individuálna vec."
Citácia:
Omyl, viera je individuálna vec. Je to osobný vz?ah s Bohom. Uveď mi verše Novej zmluvy, kde by sa písalo o kolektívnej viere.
Návrat hore
sáva

Založený: 22.05.2005

PríspevokZaslal: Št 08. Apr 2010 12:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Prijímanie malých detí sa u nás vynecháva (Prešovská eparchia, pozn. prekl.), keďže takéto prijímanie sa nejaví nevyhnutne nutným a takýmto spôsobom sa vyhýba aj možnosti neúcty s našej strany k samotnej Krvi Spasiteľa. Práve úcta k Sv. Krvi sa javí viac výraznejšia ako jej samotné prijímanie de?mi. Question Exclamation

Nikolaj Russnák
Russkoje slovo, č. 13, 1932
Návrat hore
m3m

PríspevokZaslal: Št 08. Apr 2010 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

sáva Napísal:
Prijímanie malých detí sa u nás vynecháva (Prešovská eparchia, pozn. prekl.), keďže takéto prijímanie sa nejaví nevyhnutne nutným

Evanjelium podľa Jána - kapitola 6
54 Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň.
56 Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28  Ďalší
Strana 26 z 28

Prejdi na: