Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Eliáš Dohnal
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Jankel Zubek z Kocery

Založený: 24.01.2006

PríspevokZaslal: Ut 24. Jan 2006 19:04    Predmet: Eliáš Dohnal Odpovedať s citátom

Pôvodne som napísal toto
Citácia:

Zdravím Vás

pamätáte si na Eliáša Antonína Dohnala, OSBM ? Pozrite si toto:

http://www.community.org.ua/

Keď som si to prečital, tak mi bolo dos? smutno. Kedy Cirkev nájde odvahu skoncova? s politikou strkania hlavy do piesku a namiesto toho, aby zabránila ľuďom ako je Eliáš Dohnal pácha? ďalšie škody na dušiach a zdraví ľudí, ich prekladá z miesta na miesto, z Čiech na Slovensko, zo Slovenska do Čiech, z Čiech na Ukrajinu.

V prípade pedofilných kňazov v USA sa alibistická politika nevyplatila. Kedy bude ma? aj OSBM odvahu pozrie? sa pravde do očí a uzna?, že Eliáš Dohnal bol jedným veľkým omylom ?

Potom som si prečítal celú sekciu "O autorech" do konca a tam sa píše, že po vyše roku pôsobenia na Ukrajine konečne vedenie OSBM s dohnalovcami urobilo krátky proces. Božie mlyny naštastie melú pomaly ale isto ...

Sorry, za rozruch ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Velky inkvizitor

Založený: 18.12.2002

PríspevokZaslal: St 25. Jan 2006 10:28    Predmet: Re: Eliáš Dohnal Odpovedať s citátom

Jankel Zubek z Kocery Napísal:
Potom som si prečítal celú sekciu "O autorech" do konca a tam sa píše, že po vyše roku pôsobenia na Ukrajine konečne vedenie OSBM s dohnalovcami urobilo krátky proces. Božie mlyny naštastie melú pomaly ale isto ...

Je to tazka otazka. Zda sa mi, ze Dohnalovci absolutne a dodnes nechapu, preco sa toto deje, kde sa stala chyba, stale su v (verim ze) uprimnom domneni, ze je to vsetko diablova zavist voci Boziemu dielu, ktore konaju.
Jankel Zubek z Kocery

PríspevokZaslal: St 25. Jan 2006 13:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno je to otázka mimoriadne citlivá a kontroverzná z dôvodu spoločenských ohľadov (lebo koľkí z nás tomu verili a dokázali sa s tým otvorene vysporiada? ?). Nemyslím však, že dohnalovská otázka je ?ažko zodpovedateľná morálna dilema.

Áno, Dohnalovci žijú v ilúzií vlastnej spravodlivosti a ich zaslepenos? ich zaiste zbavuje časti zodpovednosti. Ako je však možné, že počas 23 rokov (od prvých verejných škandálov Antonína Dohnala) boli niekedy tolerovaní a prekladaní z miesta na miesto, inokedy priamo podporovaní, zastávali cirkevné úrady (Dohnal bol igumenom), bolo im umožnené prednáša? teológiu (!) (videli ste niekedy, čo to bolo za dogmatiku ?), boli pozývaní na charizmatické konferencie (ktoré sa konali s požehnaním biskupov). A to všetko bez toho, aby sa niekto seriózne zaoberal obsahom a dôsledkami ich pôsobenia.

Iba tutlanie, tutlanie, tutlanie. Ako v každom samoderžaví.
Návrat hore
sáva

Založený: 22.05.2005

PríspevokZaslal: St 25. Jan 2006 22:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Surprised
Prečítal som si dos? z tých listou. Poznám celú tú kauzu. Dokonca i to svätenie. Mal som čes? i o. Eliášom i ďalšími. Fakt zaujímavé. Jedna vec, čo mis stále prekážala na ich mníšskom živote, bol nádych charizmatickej obnovy. Bol som i na Sázave, fakt zaujímavé.
Zaujal ma ich nový "ekleziologický" návrh na prorocký úrad dvoch biskupov. To je fakt teologický problém.
Okrem iného mi vychádza z toho jeden fakt, baziliáni ako takí majú obrovskú krízu: "rusínska" a "charizmatická" vetva. Sad
Návrat hore
Velky inkvizitor

PríspevokZaslal: Št 26. Jan 2006 10:38    Predmet: Odpovedať s citátom

sáva Napísal:
Jedna vec, čo mis stále prekážala na ich mníšskom živote, bol nádych charizmatickej obnovy.

Si tazky diplomat, ked to nazyvas nadychom. Myslim ze to bola a asi aj je u nich charizmaticka obnova v najtvrdsom vydani.
To samo osebe by este nemuselo byt takym problemom - problemy zacinaju s tym, co sa tak casto staby organicky ku charizmaickej obnove viaze. A to je tendencia zjednodusovat videnie reality a redukovat zlozitost duchovneho zivota na par jednoduchych principov, ktorym sa casto az nasilne vsetko musi podriadit. K tomu ked sa v zapale nadsenia prida iluzia o vlastnej vynimocnosti a pocit prorockeho poslania, moze sa z tohio navarit riadna kasa problemov.
Tiez som mal cest zazit o. Eliasa a partiu ludi okolo neho osobne. Pocity mam zmiesane, mnohe sa mi tam pacilo, ale po case mi prestalo sediet, ze sa stale tocia okolo toho isteho, ziadne rozsirovanie zaberu a obzoru, naopak, casto tendencie k fanatizmu, neschopnost vyjst z ohrady svojich 5 principov.
sáva

PríspevokZaslal: Št 26. Jan 2006 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Si tazky diplomat, ked to nazyvas nadychom. Myslim ze to bola a asi aj je u nich charizmaticka obnova v najtvrdsom vydani.
To samo osebe by este nemuselo byt takym problemom - problemy zacinaju s tym, co sa tak casto staby organicky ku charizmaickej obnove viaze.

Asi som diplomat. Máš pravdu,a k sa to začne viaza? ku charizmatikom. Mníšsky život v takejto forme podľa mňa neexistuje.
Ináč veľmi zaujímavé myšlienky majú vo svojich listoch. Zatiaľ som prečítal iba tie.

Pekný deň

Sáva
Návrat hore
Siluanos

Založený: 27.09.2004

PríspevokZaslal: Št 26. Jan 2006 17:53    Predmet: Ako to vidim ja... Odpovedať s citátom

Osobne som sa z o.Eliasom nestretol, ale poznam ludi, ktori su nanho dost napojeni...

Ja osobne si myslim, ze tu ide o jednu z diablovych zbrani, ktoru zapad mozno nepozna, a mozno ju len nema rozpracovanu, a to konkretne

"duchovna prelest",

kedy diabol cloveka prelsti, a da mu viziu, ze je svaty, prorok, ze ma jasne ist za niecim, co ostatny ludia nechapu, ale ze "on" je s nim a pomoze me, a casto su tieto vizie doprevadzane aj "znameniami" pricom sa neda presme povedat, kto stoji v pozadi tich znameni. Na duchovnej prelesti stoja na zapade charizmaticke hnutia...

Ved aj Simeon stlpnik (stal skoro cely zivot na stlpe) skoro podlahol prelesti, ked sa mu zjavil koc a bolo mu povedane, vykroc.... Lenze on sa prezehnal a vidina zmizla...

Myslim si, ze by si mal kazdy v svojich modlitbas spomenut na celu ich skupinu a poprosit Hospoda Boha pomoc pre nich...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Velky inkvizitor

PríspevokZaslal: Pi 27. Jan 2006 11:10    Predmet: Odpovedať s citátom

sáva Napísal:
Asi som diplomat. Máš pravdu,a k sa to začne viaza? ku charizmatikom. Mníšsky život v takejto forme podľa mňa neexistuje.

Ako sa to vezme. Je fakt ze charizmaticky prvok sa v tejto podobe (vymodelovanej protestantskymi hnutiami v USA) velmi v mnisstve nevyskytuje a je netradicny.
Na druhej strane, k mnisstvu podla mna principialne patri askeza, post a poriadna modlitba. Kto z dnesnych mnichov toto praktizuje? Nepoznam siroko daleko u nas nieco take. Okrem eliasovcov, a to im naozaj musim uznat - neboja sa postov, vedia vyhradit intenzivnej modlitbe cele hodiny.

Zial, problem je so samotnou spiritualitou, ktora je dost jednostranna, niekedy az plytka a poverciva, prilis orientovana na videnie diabla v kazdom probleme (priklad - stipu ma komare pocas modlitby - to satan utoci). Ked sa to spoji s velkym odhodlanim a pripravenostou riesit problemy ludi, robi to riadnu skodu.

Problem eliasovcov je tak trochu problemom celej cirkvi. Potrebovali by skutocnu autoritu co by ich vedela na urovni kritizovat. Nie hned celoplosne odpisat (lebo tym len uveria tomu ze su mucenici a proroci). Pochopit, vyzdvihnut to dobre, a naozaj na urovni a vecne, inteligentne kritizovat to co nie je v poriadku. Zial, od zodpovednych autorit casto prichadza skor jednoduche "poslanie do r**i" nez ochota (ci schopnost?) sa problemom zaoberat.
Cirkev to nevie riesit, preto tutle a tutle, a ked uz sa neda, odfajci na celej ciare.
sáva

PríspevokZaslal: Pi 27. Jan 2006 11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľký inkvizítor

Máš pravdu, čo sa týka ich askézy a modlitby. Mal som tú čes? sa strtnú? s nimi u sv. Prokopa na Sázave. Veľmi pekne duchovne sme sa porozprávali. Škoda, že sa to uberá támto smerom. Embarassed
Návrat hore
Jankel Zubek z Kocery

PríspevokZaslal: Pi 27. Jan 2006 15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som Vás upozorni? na to, že to nie je iba akademická diskusia o tom, ci je ich spiritualita dostatocne hlboka a ci dostatocne rozvija cloveka.

Sektarska, vypata, autoritarska a nezdrava spiritualita moze byt pre psychicky ludi velmi nebezpecnou. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze takym bolo aj posobenie Dohnalovcov.

Priznam sa, v obdobi mojho zivota, ktore nasledovalo po stretnuti s Dohnalovcami, som prezil tazke dusevne otrasy, ktore mali katastroficky dosledok pre moj zivot. Neviem, do akej miery som za to zodpovedny sam a do akej dohnalovska spiritualita. No viem, ze nie som sam, kto bol pod vplyvom Dohnalovcov, a kto mal podobne skusenosti.

Preto ma troska hneva, ked sa vyjadrujete v zmysle "ich spiritualita nie je najstastnejsou". Hovorme tu o skodach na zdravi ludi a moralnej zodpovednosti.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 1 z 10

Prejdi na: