Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Skúsenosti s Ježišovou (Isusovou) modlitbou
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Prvý raz som počul/počula o Ježišovej (Isusovej) modlitbe...
od kňaza v našej farnosti.
8%
 8%  [ 4 ]
na Bystrej - stretnutí gréckokatolíckej mládeže.
4%
 4%  [ 2 ]
na "stretku" alebo inej mládežníckej akcii.
6%
 6%  [ 3 ]
od kamaráta/kamarátky.
21%
 21%  [ 10 ]
čítal som o tom v časopise/knihe.
30%
 30%  [ 14 ]
čítal som o tom na internete.
15%
 15%  [ 7 ]
inak. (Môžete rozpísa? do fóra.)
13%
 13%  [ 6 ]
Celkom hlasov : 46

Autor Správa
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Pi 13. Dec 2002 12:15    Predmet: Skúsenosti s Ježišovou (Isusovou) modlitbou Odpovedať s citátom

Podeľte sa, aké máte skúsenosti s Ježišovou (Isusovou) modlitbou. Čo Vám dáva táto modlitba? Akým spôsobom sa ju (najradšej) modlíte a ako často? Pomáhajú vám čotky? Napíšte svoje skúsenosti, názory, otázky.

A tiež by ma zaujímalo, ako, resp. od koho ste sa Ježišovu (Isusovu) modlitbu naučili.

Pre túto tému som sa rozhodol, aby tu bolo aj niečo z praktického duchovného života na povzbudenie a vzájomné obohatenie.

andreios
http://grkat.nfo.sk

Upozorňujem všetkých, ktorí chcú hlasova?, že sa musia vo fóre najprv zaregistrova?. Inak nemôžete hlasova? (zobrazia sa Vám len výsledky).

Naposledy upravil andreios dňa Št 04. Máj 2006 22:14, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Klara
Anonymný

PríspevokZaslal: St 18. Dec 2002 10:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Po prvykrat som sa stretla s opisom tejto modlitby v knihe Zo zahrady Bohorodicky. Na Athose je tento sposob modlitby asi najrozsirenejsi.
Na Thassose som si kupila v jednom zenskom klastore aj kombosskini, tak sa ju skusam modlit, avsak bez dychovych cviceni.

Neviem, ale mne osobne prekaza modlenie sa ruzenca v cerkvi. Okamzite odchadzam. Isusova modlitba ako aj z nej odvodena rim.-kat. modlitba ruzenec je modlitba osobna, modlitba srdca, nema miesto v chrame, a toboz sa nema modlit hromadne.
Ruzenec je cisto zapadna modlitba, nema co hladat v nasej cirkvi, nema nic spolocne s vychodnou tradiciou.

Tiez mi prekaza ked sa farar, alebo biskup oblieka ako farar alebo biskup rimsko-katolickej cirkvi.
Neviem preco sa nas biskup Hirka oblieka ako biskup RKC a nema titul vladyka.

Nechala som sa trochu uniest, ale vsetky novoty ma znervoznuju.
Budme vychodnymi krestanmi a nie ANI RYBA ANI RAK.
Návrat hore
andreios

PríspevokZaslal: St 18. Dec 2002 10:58    Predmet: Rozdelil som tému Odpovedať s citátom

Niektoré príspevky z tohto fóra, ktoré sa netýkali Ježišovej (Isusovej) modlitby som presunul do novej témy Sme východná cirkev? Ďakuejm za pochopenie pre tento moderátorský zásah.

V novej téme Sme východná cirkev? sú reakcie na niektoré tvrdenia z Klárinho príspevku.

andreios, moderátor
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andreios

PríspevokZaslal: St 18. Dec 2002 11:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Klara Napísal:
Isusova modlitba ako aj z nej odvodena rim.-kat. modlitba ruzenec je modlitba osobna, modlitba srdca, nema miesto v chrame, a toboz sa nema modlit hromadne.

Súhlasím s Tebou v tom, že Ježišova modlitba je osobnou modlitbou, dokonca možno poveda? najtypickejšou osobnou modlitbou v byzantskom obrade.

Vo Veľkej Británii existuje jeden pravoslávny monastier (tuším v grófstve Essex), ktorý založil archimandrita Sofronij Sacharov, žiak svätého Silvána Athoského. V tomto monastieri sa praktizuje Ježišova modlitba ako spoločná modlitba. Ak sa dobre pamätám, jeden nahlas opakuje slová modlitby, ostatní sú ticho (iba som o tom čítal, nebol som tam osobne Sad).

Ja sa väčšinou modlím Ježišovu (Isusovu) modlitbu sám, ale keď sme niekde partia na výlete v horách, zvykli sme sa občas modli? Ježišovu modlitbu aj spoločne, a má to svoju silu. Odporúčam vyskúša?. Hoci nie som za to, aby sa táto modlitba modlila spoločne v chráme (na spôsob ruženca).

andreios
Návrat hore
k-kasali
Anonymný

PríspevokZaslal: St 18. Dec 2002 11:39    Predmet: ... Odpovedať s citátom

Moje prve stretnutie s Isusovou modlitbou bolo cez knaza, priatelov a knihy - co z toho bolo najskor, uz si nepamatam.
Mam tazkosti sa na nu sustredit ked sa kona ako spolocna modlitba na sposob verejneho ruzenca. Takze uprednostnujem ak mozem tuto modlitbu toc'it, teda vlastne c'otit v samote. A kedze v poslednej dobe nemam bazne a hany, tak som si jej znenie trochu skratil... ale nie az tak moc, podmet aj sloveso vzdy ostavaju zachovane Cool
Návrat hore
Iosif Gerardovic

Založený: 24.01.2003

PríspevokZaslal: Pi 24. Jan 2003 17:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Isusova modlitba ako aj z nej odvodena rim.-kat. modlitba ruzenec je modlitba osobna, modlitba srdca, nema miesto v chrame, a toboz sa nema modlit hromadne.
Aby sme boli na jasnom Isusova modlitba sa modli hlavne osamote, ale existuje aj jedno velmi zaujimave pravidlo, ktore sa praktizuje takto:
Po veceri odchadzaju bratia do chramu kde stoja v pokoji a tichu. Predstaveny(starec, igumen, archimandrita) prjde do stredu a zacina sa nahlas modlit Isusovu modlitbu s poklonami a ostatni su v uplnom tichu a teda pocuvaju. Ked predstaveny skonci ide na svoje miesto a strieda ho dalsi mnich. Takto sa modlia az do skoncenia prislusneho pravidla. Takze nie je to uplne tak, ze sa tato modlitba modli len v samote.

Dalsia prakticka poznamka, ktora je odpovedou na to ci sa maju cotky nosit na pravej ci lavej ruke. Samozrejme ze nie na pravej, ale na lavej. Tak isto sa modlime pomocou nich na lavej ruke, lebo pri modlitbe sa prezehnavame a to robime s pravou rukou, teda by nam cotky len zavadzali. Kto by neveril tak nech sa dobre pozrie na ikonografiu. Vsetci starci a mnisi su zobrazovani s cotkami v lavej ruke!!!!!! A kedze v ikonografii ma vsetko svoje opodstatnenie. Napr. videli ste niekedy ikony mnichov s cudne deformovanymi priehlavkami? Preco? Lebo to znazornuje ich velku askezu (podvih) v tom ze vela stali a bdeli na nohach. Len skuste stat denne tak 6-10 h a uvidite to!!!
Ja osobne sa velmi rad a casto modlim tuto modlitbu. Prezivam pritom uzasne stretnutia s Bohom a nie je to len pred ikonou, v cerkvi alebo doma, ale aj v autobuse, za volantom ci pri chodzi. Prajem vsetkym ,aby tuto modlitbu skusili a nevzdavali sa pri prvych nezdaroch.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anonymný

PríspevokZaslal: So 25. Jan 2003 16:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Iosif Gerardovic Napísal:
Napr. videli ste niekedy ikony mnichov s cudne deformovanymi priehlavkami? ... Ja osobne sa velmi rad a casto modlim tuto modlitbu. Prezivam pritom uzasne stretnutia s Bohom a nie je to len pred ikonou, v cerkvi alebo doma, ale aj v autobuse, za volantom ci pri chodzi.

No Iosife, tak konecne som pochopil preco mas na aute ikonu kripla Cool
Návrat hore
Iosif Gerardovic

Založený: 24.01.2003

PríspevokZaslal: Po 27. Jan 2003 17:56    Predmet: Pre anonyma... Odpovedať s citátom

No vidis aky si mudry a pochopil si. to. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Skusme to vsak brat vazne....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zuzana Demcakova

Založený: 14.01.2003

PríspevokZaslal: Ut 28. Jan 2003 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Diki,Andrej, za tuto temu! Som velmi rada, ze je v tomto fore aj nieco prakticke, co je velmi dolezite pre jednotlivcov.

Som velmi rada, ze som sa pred piatimi rokmi /ako ten cas leti!/ o Jezisovej modlitbe dozvedela. Dostala som ju do svojej mysle a srdca myslim pomerne rychlo, nemala som s tym vacsie problemy. Prvykrat som sa o nej teda dozvedela na stretku v Blave, ktore si viedol Ty, Andrej, a myslim, ze sme sa ju ucili pomocou dychacej praktiky. Potom som sa neskor na dychanie velmi nesustredila, nechala som ju volne plynut, iba som sa na nu sustredila, co mi islo celkom lahko, lebo ma velmi oslovila. Modlim sa ju doteraz, hoci nie pravidelne, pretoze v mojom modlitebnom zivote maju priestor aj ine druhy modlitby /predovsetkym liturgia - jedno akeho obradu, no najdolezitejsie je pre mna sv. prijimanie, a tiez je pre mna velmi dolezita kontemplacia/.
Jezisova modlitba mi pomaha zjednotit sa so samou sebou, ked mam rozharanu mysel tym, ze vela rozmyslam, ze vela vnimam, upokojuje ma /povedala by som moje srdce/, ked pochybujem o sebe, alebo o Bozej pritomnosti so mnou a je velmi ucinna proti strachu /s tym som mala nedavno velmi zivu skusenost/ , proti strachu z akejkolvek priciny.
Tu by som este rada pripisala, ze tato modlitba je tu v Anglicku naozaj znama. Modli sa ju aj moj domaci - anglikansky knaz. Na moju otazku preco sa ju modli, odpovedal, ze je to pre neho najlepsi sposob osobnej modlitby, aky pozna. Dozvedel sa o nej od jedneho pravoslavneho knaza tu v Anglicku, ktory je myslim aj jeho priatelom a ktory napisal knihu o Jezisovej modlitbe. Potvrdil mi, ze tato modlitba je medzi anglikanmi velmi znama.

Na zaver chcem iba doplnit, aku kontemplaciu mam na mysli. Najkrajsia je pre mna vliata kontemplacia, ktorej milosti sa mi viackrat dostalo /o tej sa tazko pise, ale poviem aspon to, ze obsahovala casto nejaky obraz s hlbokym zmyslom/ a tiez mam na mysli kontemplaciu ako "Dlhodoby, laskyplny pohlad na nieco,co v skutocnosti je." Takto to definoval Richard Rohr v jednej zo svojich knih, ktora sa mi dostala do ruk.Odporucam teda skusat aj kontemplovat /Pozor, je to nieco ine ako rozjimanie!/.

Prajem Vam neustale zjednocovanie sa s Bohom! A pamatajte, ze Boh je vzdy o krok pred vami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sáva
Anonymný

PríspevokZaslal: St 29. Jan 2003 17:06    Predmet: praktické problémy v bežnom dni Odpovedať s citátom

Ako zvedavý skúšač/ skúšateľ? som sa dostal aj k tejto modlitbe. Kamarát mi dal dokonca aj čotky z Grécka, taký výstavný kus. Také pekné sa mi ich nechcelo obdra? a okrem toho, boli nepraktické, strašne veľké a hrubé a mali zlú dĺžku, ktorá mi nesedela na ruku. Tak som si urobil praktické, malé (zároveň i nenápadné, hodili sa k všetkému), iba jeden krúžok okolo ruky, nie celú stovku, tých 30 či 33 či koľko ich je, už ani to neviem, nezvyknem ich ráta? a vyrábal som ich teda pekne dávno (ale tuším, že predsa to bude tých 33). Časom však začalo by? nepraktické aj to - keď máte niečo na ruke a musíte si to dáva? dolu, keď sa sprchujete alebo keď umývate riad, lebo ináč to smrdí. Alebo aj v zime, keď máte rukavice - neprakticky sa čotky dávajú na ulici cez rukavice dolu, cez rukavice ich necítite atď. A tak som ich celkom prestal nosi?. Aj to má však svoje nevýhody - niekedy sa stane, že začnete rozmýšľa? o niečom inom, a ak držíte v ruke čotky, skôr sa vrátite spä? (zvyčajne). Tak som teda v dileme - je výhodnejšie modli? sa Isusovu modlitbu s čotkami alebo bez nich? Rozmýšľa? o dačom takomto sa vám môže zda? urážlivé, opovrhnutiahodné a neviem ešte čo, ale nepomôžem si, mám také nejaké racionalistické či praktické západniarske myslenie. Nechcem vás tu na nič navádza?, iba som vás chcel uvies? do svojich problémov a komplikácií v súvislosti s touto modlitbou. A možno vám padne dobre to, že niekedy sa dá modli? aj bez čotiek. Mám ju ináč veľmi rád. Toto je taký praktickársky príspevok, nabudúce možno aj niečo hlbšie (k takým veciam sa ?ažšie vyjadruje. Ak má človek viac publika, povie zvyčajne povrchnejšie veci, veľa skresáva. Ale veď to je jasné.).
Veľa pokoja a času na modlitbu vám žičí Sáva
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 1 z 10

Prejdi na: