Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Skúsenosti s Ježišovou (Isusovou) modlitbou
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Prvý raz som počul/počula o Ježišovej (Isusovej) modlitbe...
od kňaza v našej farnosti.
8%
 8%  [ 4 ]
na Bystrej - stretnutí gréckokatolíckej mládeže.
4%
 4%  [ 2 ]
na "stretku" alebo inej mládežníckej akcii.
6%
 6%  [ 3 ]
od kamaráta/kamarátky.
21%
 21%  [ 10 ]
čítal som o tom v časopise/knihe.
30%
 30%  [ 14 ]
čítal som o tom na internete.
15%
 15%  [ 7 ]
inak. (Môžete rozpísa? do fóra.)
13%
 13%  [ 6 ]
Celkom hlasov : 46

Autor Správa
markon

Založený: 06.01.2007

PríspevokZaslal: Ne 07. Jan 2007 13:15    Predmet: Jezisova modlitba Odpovedať s citátom

Zdravim vas!
Mate tu zaujmavu diskusiu. Pridam sa. Ja som rimokatolik a modlim sa Jezisovu modlitbu. Mozno sa to niektorym grekom nebude pacit, ale viem, ze Jezisova modlitba alebo modlitba srdca nie je domenou len vychodnych Cirkvi, tak ako ruzenec nie je domenou len latinskej Cirkvi. Na Zapade uz oddavna existuje "Jezisova modlitba", len sa uz na nu zvacsa zabudlo a jej forma nikdy nebola presne stanovena. U sv. Frantiska Assiskeho modlitbu srdca pozname v tejto forme: "Pan moj a Boh moj." toto si casto, ba neprestajne opakoval. Najbeznejsia forma tejto modlitby na Zapade bola: "Jezisu, zmiluj sa", to sa prenieslo aj do latinskej liturgie pre ukon pokania. Pretoze to vzdy bola osobna modlitba, jej forma bola naozaj rozna. Moja je: "Pane Jezisu Kriste, zmiluj sa." Je velka skoda, ze sa na tuto kontemplativnu tradiciu modlitby na Zapade zabudlo. No Zapad sa skutocne stal az prilis racionalny a zameral sa viac na rozum, ako na srdce. V tom sa od vas vychodnych mozeme ucit
Poial ide o ruzenec, v pravoslavnej Cirkvi existuje takmer rovnaka! modlitba: "Pravidlo Bohorodice". Velmi ju propagoval biskup, ktoreho meno si nepamatam, ktoreho zabili komunisti. Dokonca aj tajomstva su velmi podobne tym v latinskom ruzenci.
Mayslim ze by sme sa nemali rozdelovat akymikolvek "metodami", ktore su nakoniec spolocne vsetkym ludom, ale skor by sme mali hladat to, co nas spaja. Pan Jezis od nas chce, aby sme vsetci boli "jedno", a nie odchadzali z cerkvi, pretoze sa tam niekto nahlas modli ruzenec. Smile Delme sa navzajom a obohacujme sa, mame si co ponuknut. Nie som za nejake miesanie ritov, ako ma mozno niekto obvini, som za hlbsie spoznanie vlastneho ritu tym, ze si budem poznavat a ctit si ine rity, ktore nakoniec hovoria o tom istom. Toto je moja skusenost. Ak som si isty sam sebou, nemusim odmietat inych. Prajem vela lasky a pozehnany den. Markon.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Branislav

Založený: 12.12.2006

PríspevokZaslal: Po 08. Jan 2007 10:09    Predmet: yes Odpovedať s citátom

Markon - vystihol si to presne. Som katolik rimskeho obradu a tiez to tak vnimam.... je vela, co sa mozeme ucit od vychodnej cirkvi a aj od pravoslavnych, ale myslim, ze to plati aj opacne. Bol by som stastny, kebyze sa dokazeme zjednotit....
Markon - nie si z okolia Blavy? mohli by sme zajst na kafe a pokecat
Návrat hore
markon

Založený: 06.01.2007

PríspevokZaslal: Ut 09. Jan 2007 14:51    Predmet: Jezisova modlitba Odpovedať s citátom

Zdravim ta Branislav. Bohuzial nie som z okolia Bratislavy, som z ineho kuta Slovenska, z Popradu. Ale pokecat mozeme, ak mas zaujem. Moj mail: saman2000@azet.sk
Návrat hore
zatvornik

Založený: 02.07.2006

PríspevokZaslal: Ut 19. Jún 2007 17:49    Predmet: Pravidlo sv. Pachomia, Ruský pútnik Odpovedať s citátom

Čo sa týka mojich skúseností s Ježišovou modlitbou veľmi rád sa ju modlím. Modlím sa ju podľa okolností keď som v situácii, že mám voľný čas, napr. pri cestovaní vlakom. Keď nemám veľa povinností tak si občas nájdem čas pomodli? sa ju podľa pokynov v modlitebnej knižke Hore srdcia pre náhradu modlitby časoslova, prípadne sa pomodlím podľa pravidla sv. Pachomia (odkaz na toto pravidlo: cirkevnoslovansky - stránka vyžaduje fonty Triodion, anglicky).

Kniha Ruský pútnik v ruštine sa dá stiahnu? z http://www.acizek.nfo.sk/teolog/duchtexty/ruskyzip/poutnik.zip. Audio nahrávka v češtine je k dispozícii v audioarchíve
Radia Proglas na http://www.proglas.cz/audioarchiv-detail/pravoslavni/poutnik.html.

Naposledy upravil zatvornik dňa Ut 05. Apr 2011 10:11, celkom upravené 3 krát
Návrat hore
Ireneus Lyonsis

Založený: 22.05.2007

PríspevokZaslal: St 24. Okt 2007 10:33    Predmet: Odpovedať s citátom

túto modlitbu praktizujm pomerne krátky čas,niekoľko mesiacov a je pre mňa prekvapujúce ako "rýchlo zaberá",zvláš? v pokušení a tie? aj v trápeniach.Po sv. spovedi a sv. prijímaní je Isusuva modlitba veľmi povzbudzujúca,vtedy mi najviac pomáha.Som rád,že som ju poznal.
Návrat hore
zvizda

Založený: 12.04.2008

PríspevokZaslal: So 14. Jún 2008 11:39    Predmet: Neprestávajme sa modli? a neprestávajme začína? od znova Odpovedať s citátom

SLAVA ISUSU CHRISTU!

S Isusovou modlitbou som sa stretla prvý krát približne pred 12 - 14 rokmi v knihe Spomienky pútnika. Veľmi ma ruský pútnik oslovil a začala som skúša? modli? sa Ježišovu modlitbu. Skúšala som aj v rytme dýchania, avšak to ma vyrušovalo, nakoľko rozdeli? "Pane Ježišu Kriste Synu Boží, zmiluj sa nado mnou hriešnym" na 1 nádych a výdych, bolo pre mňa strašné ponáhľanie sa a stresovalo ma to.
Boli obdobia keď som sa ju modlila každý deň, potom aj obdobia keď som túto modlitbu vynechávala. Často som používala aj skrátenú verziu - Ježiš, zmiluj sa, to mi bolo bližšie, a dalo sa to zosúladi? lepšie s dychom.

Osta? v tejto modlitbe bolo pre mňa ľahšie, keď som celkovo prežívala vnútorné stíšenie. Vtedy som si často pri rôznej činnosti uvedomila, že mi "sama" zneje "niekde vo mne". Akoby ostávala v podobe "myšlienky". Ako keď človek niečo robí a potom si zrazu uvedomí, že sa popri tom aj usmieva Very Happy bez toho, aby dovtedy o tom vedel Wink

K tejto modlitbe sa stále vraciam a dúfam, že pri nej aj ostanem.Myslím si, aspoň v mojom prípade, že tie "odchody" od modlitby sú spôsobené aj tým, že postupne mám tendenciu pridáva? viac "modlenia" a potom keď mám menej času, tak už to nechám tak a ani nezačnem........

Táto modlitba je "typická" aj pre moje ?ažké chvíle, keď sa neviem sútredi? pri rozjímaní a keď veľmi blúdim v myšlienkach, keď sa mi "nedá" stíši?. Keď som ubehaná, rozbitá, keď hluk z vonka, hučí aj v mojom vnútri. Vtedy mi pomáha pomalé odriekanie nahlas.
Tiež keď niečo neviem vyrieši? a nemôžem spa? Laughing vtedy beriem čotky do ruky a modlím sa "donemoty", kým s čotkami nezaspím.

Často som "suchoty modlitby" prešla práve s touto modlitbou. Pomohla mi neodís? od pravidelného modlenia vo chvíľach, keď sa mi nedalo modli? nijako.

Snažím sa touto modlitbou vyplni? aj chvíle keď cestujem do práce, alebo čakám na zastavke, či v rade pri pokladni Wink Vtedy si uvedomím, že nemusím gúľa? očami Rolling Eyes , šomra? a hundra?, ale že sa tam môžem stretnú? s Bohom a prinies? ho všade, kde práve som Laughing aj keď často ma to vôbec nenapadne Confused

Kto ešte túto modliltbu nezažil, nech určite skúsi Very Happy

Zaujímavým pre mňa sú ešte poklony. Zblížila som sa s nimi len asi pred 2 rokmi vo Veĺkom pôste - počas modlitby svätého Efréma a počas kánonu Andreja Krétskeho. Prekvapilo ma, že mi pomáhali viac sa sústredi? na modlitbu a akoby ju viac preži?, precíti?, neviem to dobre vysvetli?. Z konania poklon mi "ostalo" niečo - akoby nejaký Very Happy pocit, čo ma lákal a ?ahal naspä? k modlitbe, čo mi dávalo väčšiu "chu?" modli? sa.
Aj v čase keď som na modlitbu vôbec nemyslela - mi zrazu z ničoho nič prišlo, že "mám chu? urobi? poklonu" a pomodli? sa. Uvidie? Boha, zaži? Jeho blízkos?, dotknú? sa Ho Laughing

Tak sa snažím spoji? poklony aj s Ježišovou modlitbou Smile

CHRISTOS POSREDI NAS!
Sifo

Založený: 13.09.2008

PríspevokZaslal: Ne 14. Sep 2008 21:45    Predmet: Jezisova modlitba Odpovedať s citátom

Slava Isusu Christu!

Jezisova modlitba je jedina moja modlitba, ktoru sa modlim po starosloviensky.

Zacal som sa ju modlit potom, ako som niekde cital, ze sa ju vo vazeni aj neskor sustavne modlil blahosloveny vladyka Vasil Hopko.

PS: Ja som na tomto fore inak prvykrat. Inak som mal zopar trapnych pokusov na www.zoe.sk, ale tam skoro nikto nechodi... Cool
Návrat hore
Sifo

PríspevokZaslal: Ut 30. Sep 2008 11:25    Predmet: Re: Jezisova modlitba Odpovedať s citátom

Sifo Napísal:
Slava Isusu Christu!

Jezisova modlitba je jedina moja modlitba, ktoru sa modlim po starosloviensky.

Zacal som sa ju modlit potom, ako som niekde cital, ze sa ju vo vazeni aj neskor sustavne modlil blahosloveny vladyka Vasil Hopko.

PS: Ja som na tomto fore inak prvykrat. Inak som mal zopar trapnych pokusov na www.zoe.sk, ale tam skoro nikto nechodi... Cool

Este som chcel spytat, ci sa niekto modlite na plavarni v bazene pri plavani? Mozno Vam to prijde divne na mne Smile. Minuly tyzden som sa cely cas pri plavani - styl prsia (vydych pod vodou) modlil Jezisovu modlitbu (cca 40 otacok, 1km). Bol som vynikajuco sustredeny a citil som sa skvele.
Návrat hore
Sifo

PríspevokZaslal: Ut 02. Dec 2008 9:14    Predmet: baptisti Odpovedať s citátom

Akurat vcera som bol na stretku u baptistov a tym som medzi recou spominal o Jezisovej modlitbe. A jeden z nich mi povedal, ze pocul o tom, ze v niektorej cirkvi sa zotrocuju neustalym omielanim jednej vety... Joooooooj, skoro som sa postavil a odpalil... Evil or Very Mad
Návrat hore
Velky inkvizitor

Založený: 18.12.2002

PríspevokZaslal: Ut 02. Dec 2008 10:24    Predmet: Re: baptisti Odpovedať s citátom

Sifo Napísal:
Akurat vcera som bol na stretku u baptistov ...

A to vzorny katolik moze k baptistom chodit? Cool
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 8 z 10

Prejdi na: