Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Skúsenosti s Ježišovou (Isusovou) modlitbou
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Prvý raz som počul/počula o Ježišovej (Isusovej) modlitbe...
od kňaza v našej farnosti.
8%
 8%  [ 4 ]
na Bystrej - stretnutí gréckokatolíckej mládeže.
4%
 4%  [ 2 ]
na "stretku" alebo inej mládežníckej akcii.
6%
 6%  [ 3 ]
od kamaráta/kamarátky.
21%
 21%  [ 10 ]
čítal som o tom v časopise/knihe.
30%
 30%  [ 14 ]
čítal som o tom na internete.
15%
 15%  [ 7 ]
inak. (Môžete rozpísa? do fóra.)
13%
 13%  [ 6 ]
Celkom hlasov : 46

Autor Správa
Sifo

Založený: 13.09.2008

PríspevokZaslal: Ut 02. Dec 2008 10:28    Predmet: Re: baptisti Odpovedať s citátom

Velky inkvizitor Napísal:
Sifo Napísal:
Akurat vcera som bol na stretku u baptistov ...

A to vzorny katolik moze k baptistom chodit? Cool

Preco by nemohol? To su iba stretnutia, lebo ma oslovili, aby som sa s nimi postil za neveriacich a hladajucich v LM.

Preco by som sa ich mal stranit? Aj ked niekedy treba niektore veci prekryt z mojej, ale aj ich strany velkym mnozstvom Lasky a ucty k bliznemu.

Niektori z nich si odo mna dokonca pozicali niektore diela napr. od Benedicta XVI. Zaroven u nich je velky hlad o nasich vedomostiach a odbornikoch (exorcistoch) v oblastiach okultizmu, ezoteriky, satanizmu, Rei-ki. Ich pastor vie k sebe prilakat ludi z totalneho dna, drog, satanizmu, atd, to je to, co je v LM velmi potrebne.

Ak by som si nenasiel cestu aj ked aj so sebazapretim k ludom v ostatnych cirkvach, alebo k ludom v totalnych srackach (drogach, sektach, atd), co by som bol za katolika?

Da sa povedat, ze az za posledne 4 roky sa ucim spoznavat ine cirkvi, lebo predtym som sa pohyboval dost v homogennom prostredi. A najvacsi problem je v tom, ze mi sa vzajomne vobec nepozname a hned sa na zaciatku odsudime. Ak vsak sa prostrednictvom Lasky vieme cez to preniest, je to urcite obohacujuce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: Št 16. Apr 2009 22:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Túto modlitbu sa modlím už dlhšie a mávam rôzne obdobia. Niekedy sa modlím častejšie, inokedy menej. Teraz cez pôst som sa k nej vrátil a ešte intenzívnejšie sa ju modlím, odkedy som dostal stovkové čotky...

zvizda Napísal:
Skúšala som aj v rytme dýchania, avšak to ma vyrušovalo, nakoľko rozdeli? "Pane Ježišu Kriste Synu Boží, zmiluj sa nado mnou hriešnym" na 1 nádych a výdych, bolo pre mňa strašné ponáhľanie sa a stresovalo ma to.

Možno práve to je dobré, že je to taká dlhá veta. Keď sa snažím zosúladi? túto modlitbu s dychom (teda vždy), začnú sa mi jednotlivé slová zlieva? do jedného celku a zmysel jednotlivých slov ustupuje do úzadia. V lepšom prípade (ak ostanem sústredený) zostáva len zmysel celej formulky, prípadne len vedomie Božej prítomnosti. No myšlienky sa často rozutekajú... Smile

Citácia:
Zaujímavým pre mňa sú ešte poklony. Zblížila som sa s nimi len asi pred 2 rokmi vo Veĺkom pôste - počas modlitby svätého Efréma a počas kánonu Andreja Krétskeho. Prekvapilo ma, že mi pomáhali viac sa sústredi? na modlitbu a akoby ju viac preži?, precíti?, neviem to dobre vysvetli?. Z konania poklon mi "ostalo" niečo - akoby nejaký Very Happy pocit, čo ma lákal a ?ahal naspä? k modlitbe, čo mi dávalo väčšiu "chu?" modli? sa.

Mne z veľkej metánie počas kajúcneho kánonu Andreja Krétskeho tiež niečo ostalo. Niečo fyzické... Presnejšie svalovica... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Euthymos

Založený: 24.01.2009

PríspevokZaslal: So 18. Apr 2009 10:07    Predmet: Odpovedať s citátom

...ale zase treba aj zvazit, ktorou rukou si zvyknete na zachode onuo ...

Čotky som nosil na pravej ruke, ale včera som sa pokúsil tento zvyk zmeni?. Stroskotalo to dnes ráno na toalete... A ja som si myslel, že Velky inkvizitor tu žartuje. Wink

Pre doplnenie: čotky som si zložil...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Sifo

PríspevokZaslal: So 25. Apr 2009 12:31    Predmet: Sv. Ruženec vs. Ježišova modlitba Odpovedať s citátom

Mám dilemu, môžme porovnáva? Ježišovu modlitbu so Sv. Ružencom? Resp. uvažova?, že jedno môžme nahradi? druhým?

Tuším až Ján Pavol II. sa ako prvý pápež vyjadril o sv. Ruženci ako o kristologickej modlitbe.

Asi radšej by som uvažoval Sv. Ruženec porovnáva? s Akatistom k Bohorodičke alebo Paraklysom.

Raz som sa hádal s jedným baptistom, že chápem, že na nás katolíkov neuznávajú, keď sa modlime k Panne Márii, ale čo im bráni, aby sme sa spolu modlili Ježišovu modlitbu, veď tam ju vôbec nespomíname. Tak mi na to povedal, že v nejakej protestantskej knižke jeden písal, ako sú východni kres?ania poviazani opakujúcimi sa strelnými krátkymi modlitbami. Ja viem, že Vás toto nasrdilo, ale vďaka Bohu asi pred 2 mesiacmi tento kres?an začal katechumenát do katolíckej cirkvi, aj keď s veľkými psychickými problémami.
Návrat hore
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: So 25. Apr 2009 20:26    Predmet: Re: Sv. Ruženec vs. Ježišova modlitba Odpovedať s citátom

Sifo Napísal:
Mám dilemu, môžme porovnáva? Ježišovu modlitbu so Sv. Ružencom? Resp. uvažova?, že jedno môžme nahradi? druhým?

Podľa mňa nie.

Sifo Napísal:
Asi radšej by som uvažoval Sv. Ruženec porovnáva? s Akatistom k Bohorodičke alebo Paraklysom.

To skôr. Ale akatist aj paraklis sú bohoslužby, ruženec súkromná modlitba. Ale ak chceš ruženec niečím nahradi?, tak akatist alebo paraklis sú asi najlepšie.
Eusebia

Založený: 04.04.2008

PríspevokZaslal: Št 09. Júl 2009 9:58    Predmet: Re: Sv. Ruženec vs. Ježišova modlitba Odpovedať s citátom

Sifo Napísal:

ja by som to vôbec neporovnávala. zažil si "spoločnú" Ježišovu modlitbu? ja hej.. nepôsobilo to na mňa dobre, pre mňa je Ježišova modlitba osobnou, kdežto ruženec skôr modlitbou spoločenstva. ale je otázka, či aj on( ruženec) nemal pôvodne by? skôr osobnou modlitbou?.. Idea Idea

..neviem, asi by sa k tomuto mohli vyjadri? kompetentnejší..
Návrat hore
Sifo

PríspevokZaslal: Št 09. Júl 2009 10:44    Predmet: Re: Sv. Ruženec vs. Ježišova modlitba Odpovedať s citátom

Eusebia Napísal:

ja by som to vôbec neporovnávala. zažil si "spoločnú" Ježišovu modlitbu? ja hej.. nepôsobilo to na mňa dobre, pre mňa je Ježišova modlitba osobnou, kdežto ruženec skôr modlitbou spoločenstva. ale je otázka, či aj on( ruženec) nemal pôvodne by? skôr osobnou modlitbou?.. Idea Idea

..neviem, asi by sa k tomuto mohli vyjadri? kompetentnejší..
Zazil som raz spolocnu modlitbu Jezisovej modlitby v Lutine minuly rok. Ale iba ako doplnok po Ruzenci. Bolo to v nedelu rano o 5h. Bohoslovec,ktory to viedol, ju len tak dobrovolne doplnil. Mne sa to pacilo.

Skor si myslim, ze zalezi s kym sa modlis. Ale obidve modlitby sa radsej modlim sam. Ruzenec sa velmi rad modlim kmotrom rimskokatolikom.

Teraz sa uz Jezisovu modlitbu velmi zriedkavo modlim. Ale cotky som neodlozil, niekedy sa s nimi modlim, ked potrebujem pokoj tuto strelnu odlitbu: "Stan sa Tvoja vola vsade a vo vsetkom, lebo len v Tebe je ukryty vecny pokoj." Ked citim nepokoj, tak mi to velmi pomaha.
Návrat hore
zvizda

Založený: 12.04.2008

PríspevokZaslal: So 20. Nov 2010 12:26    Predmet: Odpovedať s citátom

" NAŠA POMOC V MENE PÁNOVOM" Žalm 123 (124), 8a

Povzbudzujem všetkých k Isusovej modlitbe v tomto krásnom čase, ktorý je darom od dobrotivého Boha nám všetkým - na zastavenie, zamyslenie, vykročenie bližšie k Nemu, na očistenie.... Aby sme disponovali naše srdce, prija? dar osvietenia a zjednotenia s Knieža?om pokoja.

Nebojujme svojimi (často veľmi biednymi silami), ale Božou mocou - Božím slovom.
Na každé pokušenie, na každú nesprávnu myšlienku - vzývajme meno Pánovo.
Tak sa naše pokušenia, trápenia, boje - môžu zmeni? na modlitbu - na stretnutie s Bohom.

A ako hovorí Filokalia: "Povedz ´Zmiluj sa´a ON sa hneď zmilúva".

Mala som veľmi vzácne čotki, ktoré mi uplietol človek blízky môjmu srdcu Very Happy
Mala (a stále ju mám) som kamošku - rímskokatolíčku, ktorá sa mala veľmi ?ažko. Chcela som ju poteši?, tak som jej darovala to, čo mi po Svätom Písme bolo z materiálnych vecí najvzácnejšie - moje "srdcové" čotki.
Ona z nich najprv odstrihla brmbolec a po nejakom čase ich ešte aj stratila. Priznám sa, že mi takmer srdce puklo Wink lebo pre mňa to znamenalo, že vôbec nepochopila hodnotu toho, čo som jej dala....prešli asi 2 roky ...

Nedávno sme sa stretli a ona mi povedala, že Ježišova modlitba je jej najobľúbenejšia a modliava sa ju denne.
A ja som pochopila, že brmbolec síce odstrihla a uzlíky stratila, ale že tá pravá hodnota jej ostala - ostala jej Isusova modlitba a tak to "zničenie" tých mojich srdcových čotiek, stálo za to Laughing

A pevne verím, že Boh obnoví východné cirkvi. Len Mu nebráňme, aby obnovil najskôr srdce každého z nás. "Vonkajšia" obnova je zbytočná, ak chýba obnova vnútra, ak ja sám nie som chrám Živého Boha.

Kristus uprostred nás Smile

z
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
hipikll

Založený: 12.12.2005

PríspevokZaslal: So 03. Mar 2012 8:57    Predmet: po dlhej dobe dalsi prispevok :) Odpovedať s citátom

Ak sa modlite niekde vonku, na verejnosti (na zastavke MHD, cestou po ulici) ustavicnu modlitbu srdca - (alebo sa aspon snazime o to) a pouzivate pri tom cotky, mate ich skryte aj s rukou vo vrecku?
Alebo ich nosite volne visiace z ruky?

Zaujima ma to. Lebo po mojom vylete v Armensku, som si vsimol, ze tam ludia nemaju absolutny problem na ulici takto chodit. Ked som to videl, tak to vo mne posobilo povzbudivo. Akoby taka spravna hrdost na to, ze som krestan a modlim sa. (to myslim, ze z tych ludi to vyzarovalo).
A tak, mozno, keby aj v nasich koncinach ludia vysli z 'anonymity', tak urcite by to najprv vzbudilo cudne pohlady, otazky, no neskor si myslim, ze Bozia milost by takto zasiahla aj ostatnych v hrdosti a odvahe ukazat svoju vieru.

Ja za seba - nosim ich vo vrecku, prekladam z bundy do bundy, lebo su mi ani kratke ani dlhe, teda sa mi nedaju dobre na ruku obtocit. Len ked je vonku tma, tak si 'dovolim' vypustit ich volne. Ale ruka na srdce - nie som dostatocne "silny" aby som len tak pred ludmi to drzal v ruke.

A dalsia otazka - Ako na vas posobi, ked vidite napriklad v autobuse sa zenicku modlit ruzenec - viditelne ho drzi v rukach, prezehnava sa?
Nie je to take pohladenie pre vas?

(a mozno sa to tyka len mna, ze to vo vrecku drzim, tak ma napravte)
Autor prispevku nezodpoveda za pravopisne chyby. Vyhradzuje si pravo dat suhlas so zverejnenim svojho prispevku v celosvetovych mediach, citaciach v odbornych casopisoch a prekladov do inych jazykov ... Smile
Ja nic, to hermeneutika zlyhala.

== SICH ==
Návrat hore
milan

Založený: 20.11.2006

PríspevokZaslal: Ut 19. Mar 2013 19:15    Predmet: Re: striedavé obdobia Odpovedať s citátom

andreios Napísal:
Tiež mávate také obdobia, keď sa Ježišovu modlitbu (skoro) vôbec nemodlíte, a obdobia, keď sa ju modlíte často a veľa? Čo s tým? Poraďte!

Nevidim v tom ziaden problem. Treba proste akceptovat, ze sa obdobia striedaju. <yslim ze je to pochopitelne. Clovek je komplexna bytost a potrebuje striedat "mody" v ktorych existuje a v ktorych sa modli.

V knihe "Духовный мир преподобного Исаака Сирина" sa v kapitole venovanej skúšaniam na ceste k Bohu hovorí o stavoch nechuti, apatie k modlitbe, k modlitbe vôbec.. tieto obdobia sú v celom živote človeka priam nevyhnutnos?ou.. Izák píše o rôznych príčinách (napr. ako zaužívaná nevhodná forma) tohto akoby niekedy hlbokého duchovného útlmu (ba až o prežívaní opustenosti Bohom) i praktických radách ako týmito obdobiami ľahšie prechádza?, aký postoj k nim zauja?..

(vyšla v českom preklade s názvom Izák Sýrsky a jeho duchovný odkaz, 327 s.

Knihu - monografiu je možné stiahnu? aj v ruštine na:
http://hilarion.ru/works/bookpage/russian/sirin

Mne niekedy pomáha aj obyčajný fyzický odpočinok a uzobratie sa od okolitého sveta, obmedzenie komunikácie (ak to okolnosti dovolia), spánok.

Ctihodný Izák hovorí, že treba sa však pokúša? modli? (kombinova? ním popísané zaužívané spôsoby modlitby - napr. s čítaním Písma atď) a ak naozaj nič nezaberá "prikry si hlavu mantiou a spi, ale z kélie nevychádzaj.. radí mníchom)
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 9 z 10

Prejdi na: