Obsah fóra nfo.sk nfo.sk
msg.nfo.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
  NastaveniaNastavenia    RSSRSS v0.92    Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ    PrihláseniePrihlásenie 

Kamilavky
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andreios

Založený: 25.09.2002

PríspevokZaslal: Po 07. Apr 2008 21:27    Predmet: Kamilavky Odpovedať s citátom

Nejako sa to začalo plies? so sviatkom "Božeiho milosrdenstva", tak som sa rozhodol založi? novú tému o kamilavkách v našej cirkvi.

Velky inkvizitor Napísal:
ak ma pamat neklame, biela kamilavka je typicky rusky (moskovsky) prvok. Napr. ekumenicky patriarcha v Carihrade ma ciernu. Nase uzemie historicky nikdy nepatrilo pod moskovsku spravu, ale udrzovalo (pred uniou a chvilu aj po nej) kanonicke kontakty hlavne s Carihradom a Valasskom-Moldavskom.

Bielu kamilavku v našej tradícii potvrdzuje biskup J. de Camillis a to bol Grék. Mimochodom, aj Rumuni poznajú bielu kamilavku, ich patriarcha (čo sa týka metropolitov neviem) nosí bielu kamilavku.

Ale keby začal náš metropolita nosi? čiernu - podľa gréckej tradície - nijako by mi to nevadilo.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
sáva

Založený: 22.05.2005

PríspevokZaslal: Ut 08. Apr 2008 7:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak by to začal, to by bol teda fakt gól Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Iosif Gerardovic

Založený: 24.01.2003

PríspevokZaslal: Ut 08. Apr 2008 18:12    Predmet: Odpovedať s citátom

No to teda hej. Rolling Eyes

Tie kamilavky, co nosia greci, to je vraj grecka tradicia. No v Rusku sa nosili od zaciatku kamilavky, resp. zahalenia hlavy ako u armenov. Rusi to zmenili pri Stoglave, alebo pri Nikonovej reforme (to si presne nepamatam). Je zaujimave, ze povodny tvar kamilavky (zahalenia hlavy) zostal jedine Moskovskemu patriarchovi.
Aha, este ma napadlo, ze tvar tej povodnej kamilavky je ako o sucasnych mnichov s Velkou schimou. Very Happy
Aj stari baziliani to nosili - niekto mi hovoril, ze mal takeho v rodine (a to je este zalezitost nie starsia ako 70 rokov.
Videl som to aj u ruskych katolikov - ktori sa oznacuju ako MSVV (monachi svjataho Vasilija Velikaho), nie CSVV.
Návrat hore
Isaiah

Založený: 17.11.2005

PríspevokZaslal: St 09. Apr 2008 14:42    Predmet: Odpovedať s citátom

nebola kamilavka povodne nieco ako kapucna? (mozno to ma ten isty nazov)
Aj studiti este v 30 rokoch minuleho storocia ju mali

ale preco to nejak uz nejestvuje, netusim, aspon som to zatial nestudoval.
Aj na mnohych ikonach su takto mnisi zobrazovani.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
alexios

Založený: 04.11.2005

PríspevokZaslal: St 09. Apr 2008 15:57    Predmet: Odpovedať s citátom

XC Anesti Brat Izo Very Happy Mas pravdu, ze v studiti (v Unive) mali kapucnu, ale na niektorych starych fotkach badat, ze ich odev je skor habitom so skapuliarom, kedze vo svojich pociatkoch cerpali z benediktinskych regul ak si dobre pamätam zo svojej navstevy Lavry...
Návrat hore
Iosif Gerardovic

Založený: 24.01.2003

PríspevokZaslal: St 09. Apr 2008 17:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Vsak o tom som pisal, Very Happy
Návrat hore
Isaiah

PríspevokZaslal: Št 10. Apr 2008 20:15    Predmet: Odpovedať s citátom

alexios, ked si to zoberieme spatne, tak sam sv.Benedict odporucal svojim mnichom studovat vychodne reguly Laughing
aj na ikonach su casto svati mnisi zobrazovani s (sorry za vyraz) kapucnokamilavkou .. Alebo kompletne vsetky ikonu su ti, anhelski ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
alexios

Založený: 04.11.2005

PríspevokZaslal: Pi 11. Apr 2008 9:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevie niekto ako sa vkladaju obrazky?
Návrat hore
Isaiah

PríspevokZaslal: So 12. Apr 2008 11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

hodis cely link obrazku, musi byt na webe a teda
http ... blablacelynazovaz.jpg
cele si to oznacis myskou ako ked Boldujes aklikni na tlacitko Img, ktore je druhe zprava v tlacitkach, kde nastavujes hrube pismo, citaciu atd. dufam, ze je to zrozumitelne Laughing
Návrat hore
N@Ny

Založený: 26.04.2006

PríspevokZaslal: Ut 22. Apr 2008 11:14    Predmet: Odpovedať s citátom

hh, jeden pravoslavny knaz sa vysmieval z toho, ze nasi knazi zacinaju nosit kamilavky, ale ja si myslim, ze je uz na case, aby to bolo v nasej cirkvi bezne, ze knazi nosia kamilavky, ako sa uz stava beznym to, ze nosia podriasniky a riasu a aj jereske krize(chvala Bohu) Laughing . Aj vladyka by s tym mohol zacat, ale kym nezapusti bradu, tak asi to nespravi.A bradu si tak skoro asi nezapusti(hoci mne by sa to velmi pacilo).
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra nfo.sk -> Greckokatolicka cirkev na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

Prejdi na: